دومین یادواره شهدای صحرای باغ  روز جمعه ۱۵ دی با حضور جمع کثیری از مردم  و مسئولین  و خانواده های شهدا و با همکاری پایگاههای مقاومت منطقه صحرای باغ – حوزه مقاومت صاحب الزمان و ناحیه مقاومت بسیج سپاه پاسداران لارستان به میزبانی پایگاه مقاومت شهید پالاهنگ در روستای دیده بان برگزار شد.

این مراسم که با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط فرزند شهید حسن شکورآغاز شد.  سردارسرتیپ خسرو عروج جانشین دانشگاه افسری امام حسین(ع) و میهمان ویژه این مراسم به تشریح ابعاد جنگ نرم در وضعیت کنونی پرداختند.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود از راستگویی – نماز اول وقت و شرم و حیا به عنوان ویژگی بارز تمامی شهدا یاد کردند همچنین ایشان خاطراتی از سفر با مقام معظم رهبری به نیویورک را نقل کردند.

پیش از سخنرانی سردار عروج سرهنگ جاوید فرمانده ناحیه مقاومت سپاه پاسداران لارستان ضمن خوشامد گویی به حضار و مهمانان از پایگاه مقاومت شهید پالاهنگ و حوزه مقاومت صاحب الزمان به خاطر برگزاری این یادواره قدردانی نمودند.

همچنین راشد انصاری شاعر دیده بانی وجابر پالاهنگ برادر شهید پالاهنگ نیز در ابتدای  برنامه و حاج فضل الله روشن روان یکی از مداحان دیده بانی در خاتمه اشعاری را در باره شهادت وشهیدان قرائت نمودند.

همچنین تقدیر از نفرات برگزیده مسابقات قران که قرار بود در این مراسم انجام شود به علت کمبود وقت به بعد از نماز ظهر موکول شد.

قابل ذکر است سردار عروج فرماندهی سپاه حفاظت از شخصیت ها را در اوایل انقلاب بر عهده داشتند همچنین ایشان شخصا مسئولیت حفاظت از امام خامنه ای را در زمان ریاست جمهوری ایشان در سفر به زیمبابوه برای شرکت در اجلاس عدم تعهد و نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سفر بر عهده داشتند. وی همچنین فرماندهی تیم دفن امام خمینی را نیز بر عهده داشته اند.

فرمانده ناحیه مقاومت سپاه لارستان – فرمانده حوزه مقاومت شهیدعفیفه لارستان – فرمانده حوزه مقاومت بیرم – فرمانده پاسگاه انتظامی عمادده – ریاست بنیاد شهید لارستان – ریاست اداره کار و امور اجتماعی بندرعباس – ریاست سازمان فرهنگ وارشاد اسلامی بندرعباس  – بخشدار شوراهای اسلامی بخش و فرماندهان پایگاههای مقاومت صحرای باغ نیز در این مراسم حضور داشتند .

در حاشیه این مراسم با نظر فرمانده حوزه صاحب الزمان در حسینیه برگزار شد درحالی که هیئت امنا حسینیه  – دهیاری  دیده بان و مسئول پایکاه شهید پالاهنگ طی جلسه ای باحضور بخشدار و رییس شورا ی اسلامی بخش خواستار اجرای این مراسم در گلزار شهدا شده بودند. فرمانده حوزه هدف ازاجرای مراسم در حسینیه را امنیت مراسم و شرایط جوی عنوان کردند.

 مسئولان سپاه فرمانده حوزه مقاومت صاحب الزمان تاکید بسیار زیادی بر حفاظت از سردار عروج داشتند. مسئولان سپاه عمادده قصد داشتند در جلوی درب حسینیه دودستگاه حساس به فلز(شبیه دستگاه ایکس ری) جهت کنترل ورود به حسینیه نصب کنند که با توضیح مسئول پایگاه شهید پالاهنگ واینکه این منطقه کاملا امن است از اینکار منصرف شدند. تعدای از پاسداران با لباس شخصی در این مراسم حاضر شده بودند. سردار عروج و محافظ ایشان در ساعت ۸و۱۰دقیقه صبح وارد فرودگاه لارستان شدند.

 افراد قطعه ها ومقالات واشعار زیادی را جهت خواندن در مراسم آماده کرده بوند اما در نهایت فرمانده حوزه با قرائت دو سه مورد برگزیده موافقت کردند. فرمانده حوزه از مسئول پایگاه شهید پالاهنگ درخواست کرد در فرصت مناسب شب شعر وشب خاطره ای در مورد شهدا ترتیب دهد تا همه بتوانند آثارشان را ارائه دهند.

 پایگاههای مقاومت شهید همت عمادده و بسیج خواهران کارگاه نیز زحمات بسیاری جهت هرچه بهتربرگزار شدن مراسم داشتند اما فرمانده ناحیه لارستان فقط از پایگاه شهید پالاهنگ نام برد که ظاهرا کمی باعث دلخوری آنان گردیده بود.

 پس از ورود سردار به حسینیه ایشان در انتهای حسینیه نشستند واصرار فرمانده ناحیه لارستان وبخشدار نیز جهت جابجایی ایشان موثر واقع نشد. بعد از پخش سرود ملی از مسئول پایگاه شهید پالاهنگ خواسته شد بعنوان نماینده خانواده شهدا از سردار بخواهد در قسمت جلو بنشیننداما وی با بیان اینکه مجلس شهدا زیر وبالا ندارد ازانجام اینکار خودداری کرد. تعدادی از مردم و بسیجیان روستاهای منطقه با مینی بوس و اتوبوس به دیده بان امده بودند.