اماکن تاریخی, طبیعت دیده بان, معرفی

قلعه دولاب نماد تمدن کهن روستای دیده بان

قلعه دولاب دیده بان

قلعه یا به عبارتی دژ دولاب روستای دیده بان مرکز سقل حکومتی منطقه دیده بان در دوران قبل از اسلام محسوب می شده است که بر روی کوهی به ارتفاع تقریباً سیصد متر از سطح زمین مشرف بر روستا و منطقه دیده بان واقع شده است وتنها از یک طرف به کوههای اطراف  وصل می باشد که ساکنان قلعه برای حفاظت از آن در آن قسمت خندقی حفر نموده اند که هنوز جای آن مشخص است .

 

قلعه دولاب دیده بان
بر بالای قلعه بقایای اتاقهایی که از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده و همین طور یک آب انبار ساروجی و یک هاون سنگی بزرگ باقی و به وضوح مشاهده می شود. این دژ محکم و نفوذناپذیر تا اواخر قرن چهارم هجری قمری (۳۸۰ هجری قمری) هنوز در اختیارگبریان زردشتی که ساکنان اصلی دیده بان بوده اند قرار داشته اما با ورود سپاه شیخ ابوالقاسم و تسخیر قلعه آنان نیز اسلام را پذیرفته ومسلمان شدند.

نام روستای دیده بان به علت وجود این قلعه که به نوعی نگهبان و دیده بان این منطقه محسوب می شده نامگذاری شده است. در دامنه کوه دولاب چاهی عمیق وجود دارد که بعضی ها بر این عقیده هستند که از این چاه آب قلعه استفاده می شده است و عده ای نیز می گویند که این چاه راهی برای فرار ساکنان بعد از تصرف قلعه و همچنین تهیه آذوقه در هنگام سختی بوده است که کیلومترها دور از این قلعه بیرون می آمدند. در پایین این قلعه روستای اولیه دیده بان قرار داشته که بقایای از این روستا هنوز به خوبی دیده می شود.

امید است مسئولانمیراث فرهنگی ، شورای اسلامی ، دهیاری و اهالی خونگرم دیده بان برای حفظ و بقای این اثر تاریخی و ثبت آن در فهرست آثار ملی ایران اقدامی جدی نمایند.

۲۷ دی ۱۳۹۵
https://www.didebani.com/?p=560

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که ایمیل ندارید از این مدل استفاده کنید: a@b.com