بهترین ها, مصاحبه

مصاحبه با بهترین قاری قرآن سال ۱۳۹۱ : مجتبی شکور

مجتبی شکور

بهترین قاری قرآن سال ۱۳۹۱ که با نظرات شما بازدیدکننده های گرامی انتخاب شده است را معرفی می کنیم و همچنین با وی مصاحبه اختصاصی داشته ایم که در زیر می توانید ببینید :

جناب آقای مجتبی شکور

مجتبی شکور

مجتبی شکور

با سلام و تبریک

۱- درابتداخودتان رامعرفی نمایید وخلاصه ی ازتحصیلات وزندگی خود را بیان بفرمایید ؟

با عرض سلام و صلوات بر محمد و آل محمد و سلام به شما دوستان گرامی مجتبی شکور هستم. فرزند شهید والا مقام حسن شکور متولد سال ۱۳۶۳ …بنده تا سال سوم دبیرستان درس خواندم و با توجه به شرایطی که آن زمان پیش امد متاسفانه نتوانستم ادامه تحصیل دهم.

۲- بری ما بگویید چطوربا قرآن منوس و به آن علاقمند شدید؟

بنده از دوران ابتدایی که در دیده بان ساکن بودم همیشه در درس قرآن شاگرد ممتاز بودم. از طرف بنیادشهید و امور ایثارگران چندین بار در مسابقات قرآن رشته ترتیل و صوت در مرحله شهرستانی شرکت کردم.وقتی به بندرعباس آمدیم در ماه مبارک رمضان هر شب در جلسات شرکت داشتم.

۳- از تحصیلات غیر قرآنی خودتان بگویید، چه خوانده اید و الان چه می کنید؟

در حال حاضر در کلاسهای تخصصی صوت قرآن کریم و آموزش مداحی مشغول به تحصیل هستم.در زمینه زندگی روز مره نیز همانند دیگر همشهریان عزیز مشغول کار در پخش لوازم بهداشتی هستم.

۴- استادان شما چه کسانی بودند؟

جا دارد اینجا از مرحوم حاج هاشم روشن روان یاد کنم.ایشان و حاج غلام افاضل استادان بنده بودند که در مکتب خانه قرآن را به ما می آموختند.از اینجا از خداوند متعال علو درجات را برای مرحوم روشن روان خواستارم و دست حاج آقا افاضل را از دور میبوسم.هم اکنون نیز از محضر استاد محسن زاده در کلاس آموزش صوت و لحن بهره می برم.

۵- از چند سالگی شروع به تلاوت قرآن کریم کردید؟

از همان کودکی با قرآن مانوس بودم.اما به شکل حرفه ای حدود ۸ یا ۹ سال قبل کتابهای روانخوانی و تجوید یک و تجوید دو را خواندم و توانستم بدون اینکه در کلاسهای تخصصی شرکت نمایم مدرک رسمی دریافت کنم.

۶- به نظر شما مقدمات یک قرائت خوب چیست؟

اول توکل به خداوند بزرگ.دوم پشتکار و تمرین و استفاده از محضر اساتید…در واقع مهمترین ویژگی برای رسیدن به قرائت ایده آل تمرین مستمر و روزانه است و اینکه این تمرین در محضر استاد عرضه شود تا استاد نقاط ضعف شما را گوشزد نماید.در اینجا باید بگویم نابرده رنج گنج میسر نمیشود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد….تنها داشتن علاقه به یاد گیری مهم نیست بلکه قدم گذاشتن در این راه و با سختیهای آن مبارزه کردن و جلو رفتن ملاک است.

۷- شما مهمترین علت موفقیت خودتان را در چه عاملی می بینید؟

اول لطف خداوند و بعد مدد گرفتن از اهل بیت.بعد تمرین زیاد.گاهی روزی یک ساعت فقط کتاب تجوید میخواندم…در زمینه قرائت ترتیل نیز همیشه نوار ترتیل قاریان مختلف را گوش میدادم و گوش میدهم.

۸- انس با قرآن مجید چه اثری در زندگی شخصی شما داشته است؟

خدارا شکر می کنم.با اینکه همیشه مورد انتقاد بعضی از فامیل بودم مبنی بر اینکه خیلی اوقات مجبور میشدم قسمتی از وقت کار مغازه را به خواندن و یا شرکت در مراسم قرآنی یا جلسات عزاداری ها اختصاص دهم اما اینقدر انس با قرآن و انس با اهل بیت برکت در زندگیم داشته که هیچ کمبودی احساس نمیکنم.به لطف خداوند همسری خوب دارم که ایشان حافظ قرآن هستند و تاکنون ۵ جزء قرآن را حفظ کرده اند….از لحاظ معنوی نیز هیچ کمبودی ندارم.چون اول خدا را دارم بعد نیز اهل بیت واسطه فیض هستند.

۹- به نظر شما مردم جامعه ما چگونه می توانند از تلاوت به مفاهیم و از مفاهیم به تفسیر و از تفسیر به عمل و فرهنگ برسند. به عبارت دیگر چگونه می شود از «آهنگ قرآن» به «فرهنگ قرآن» رسید؟

قرآن کتاب الهی است که بر قلب پیغمبر نازل شد.تمام مشکلات جامعه امروزی دوری از قرآن است.شما راجع به هر موضوعی که بخواهید در قرآن بحث شده است.اگر قرآن را بخوانیم و به معنایش توجه کنیم و آن را در زندگی پیاده کنیم آنوقت میبینیم اثرات قرآن را در زندگی…خداوند در قرآن میفرماید بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را…یعنی ای مردم بیایید و به حرف من خدا گوش کنید اگر میخواهید در دنیا و آخرت خوشبخت شوید.تا خودمان را با قرآن مانوس نکنیم نمیتوانیم خودمان را بسازیم….

۱۰- خاطره های قشنگی که داشته اید را برایمان توضیح دهید ؟

تمام لحظه های با قرآن بودن خاطره است.در دومین یادواره شهدای دیده بان سال ۹۱ که در حسینیه برگزار شد از بنده دعوت شد تا در شروع مراسم قرآن تلاوت کنم.راستش را بخواهید اولین باری بود که در مجلسی اینچنینی با صوت باید میخواندم.دلهره داشتم.شب قبل تمرین کردم.و صبح از اهل بیت مدد گرفتم که کمکم کنند.در این جمع مقامات بلند پایه سپاه لار و دیگر ارگانها نیز نشسته بودند.قرآن خواندم .بعد از مراسم بود که متوجه شدم خوب از آب درآمده است.من مطمئنم که شهدا در آن مجلس بودند و به برنامه های آن رنگ و بوی دیگری دادند.

اینم ار خاطره شیرین شما که در آرشیومان وجود داشت:

[download id=”48″]

۱۱-چگونه انسان می‌تواند خود را به تدبر در قرآن آراسته کند؟

در قدم اول انسان باید تصمیم بگیرد خودش را اصلاح کند.یعنی به این نیت قرآن بخواند که آن فرامین را در زندگیش به کار ببندد. در یکی از آیات قرآن آمده و بالوالدین احسانا یعنی به پدر و مادر خود نیکی کنید..وقتی این آیه را خواند تصمیم بگیرد از همان لحظه به آنها احترام بگذارد.یعنی با زبان خوش با آنها صحبت کند.هر هفته به آنها سربزند.در کارها با پدر و مادر مشورت کند.هر کاری پدر و مادر داشتند برایشان انجام دهند.وقت تنگدستی به آنها از لحاظ مالی کمک مستمر کند و ….اگر اینگونه یک به یک آیات را بخوانید زندگی شما رنگ خدایی میگیرد…

۱۲- فضای قرآنی روستای ما دیده بان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به لطف خدا نسبت به سالیان گذشته بهتر شده اما هنوز خیلی عقبیم.در مجالس ما بوی فرهنگ قرآنی به مشام نمیرسد.شادیهایمان پر از معصیت است.عزاداریهایمان نیز همینطور.باید به معنای قرآن مراجعه کنیم و ببینیم لحظه لحظه زندگی ما آیا مورد تایید کلام خداوند هست یا خیر؟

۱۳- در حال حاضر در زمینه فعالیت های قرآنی مشغول چه کاری هستید؟

حدود ۸ سال است که ما جلسات ثابت قرآنی را داریم.هر پنج شنبه از ساعت ۸:۳۰ شب کلاسها شروع میشود.آموزش روانخوانی و تجوید به قرآن آموزان داده میشود.خدارا شکر خیلی از عزیزان موفق به دریافت مدرک قرآنی شده اند.در کنار جلسات هفتگی برای برادران کلاس فوتبال گذاشته ایم.در زمینه ورزشی چند وقتی است بطور جدی فعالیت خود را آغاز کرده ایم.از همین جا از تمامی برادران گرامی جهت عضو شدن در هیات و استفاده از برنامه های متنوع آن دعوت میکنیم.

۱۴- در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

از شما برادر گرامی تشکر میکنم که این مصاحبه را ترتیب دادید.و به تمامی خوانندگان این مطالب عرض میکنم همه ما مسافر هستیم.مقصد ما آخرت است.همانطور که به سفر میرویم و مقدمات سفر را آماده میکنیم.ماشین را تمیز میکنیم.لاستیکها را تنظیم باد میکنیم.لباسها را بر میداریم.و….تا اینکه به مقصد نهایی سفر برسیم…پس مقدمات سفرآخرت را فراهم کنید.کوله بار خود را از کارهای خوب پرکنید.از نمازهای واجب.از کمک به محرومیم.از خوش اخلاقی و….مبادا با گناه اعمال کوله بارتان را ز بین ببرید.وقتی سفر به پایان رسید دیگر وقت تمام شده و نمیتوانید برگردید و توشه بر دارید!از تمامی شما عذرخواهی میکنم که صحبتهای مرا تحمل کردید…یاعلی..خدانگهدار

مدیریت سایت دیده بانی این موفق را به آقای شکور تبریک گفته و تشکر و قدردان اینکه در این مصاحبه همکاری کردند. به امید موفقیت های بیشتر همه دیده بانی های گرانقدر.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
https://www.didebani.com/?p=3566

مطالب مرتبط

۱۳ نظر در “مصاحبه با بهترین قاری قرآن سال ۱۳۹۱ : مجتبی شکور

 1. پسر دایی این موفقیت رو بهت تبریک میگم انشالله در تمام امورات زندگیت موفق باشی

 2. دیده بان عشق من گفت:

  سلام
  آقا مجتبی بهت تبریک میگویم موفق باشید در تمام امور زندگی
  خیلی جالب و خواندنی بود بخصوص اون خاطره شیرینت که آقای رسولی ویدیوش هم گذاشته بود

 3. AkseGash.irاحمدانصاری گفت:

  راه پدر….راه یک شهید….راه یک انسان بزرگ….کلا بهت تبریک میگم…احسنت

 4. شهرام تهمایون گفت:

  سلام.مجتبی جان این موفقیعت رو بهت تبریک میگم و انشاالله همیشه موفق وسربلند باشی

 5. دیدهبان گفت:

  اقا شهرام برو درسهات رو بخون.موفقیت نه موفقیعت

 6. a@b.com گفت:

  بچه تو هنوز درست ضعیفه که تا کی میخوای دیکتت خوب شه

  1. .... گفت:

   منظورت با شهرامه

 7. شهرام تهمایون گفت:

  چشم

 8. سميه گفت:

  سلام مجتبی جان .افرین بر تو . ما به تو افتخار می کنیم.

 9. mehri گفت:

  مجتبی جان ما به تو افتخار میکنیم. تصمیم دارم قرآن کریم رو حفظ کنم برام دعا کن که بتونم و موفق باشم.

 10. صادق گفت:

  خوب بود افرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که ایمیل ندارید از این مدل استفاده کنید: a@b.com