مقاله خواندنی: انتخابات یازدهم به قلم علی نقی اقلیما

با سلام خدمت همشهریان عزیز.
شاید این مطلب به مذاق جمعی از دوستانمان خوش نیاید.
اما چه باید کرد!

شاید دیگر وقت این باشد که اندکی واقع گرایانه تر به قضیه ی کاندیداها بنگریم. تا شاید احتمال خطر وقوع دوباره ی ۸ سال رکود (و شاید پسرفت) را شاهد نباشیم.

شاید دیگر وقت این باشد که افراد را از کردار و عملکردشان تشخیص داد، از برنامه ها و دغدغه هایشان تشخیص داد.

شاید وقت این باشد که اندکی عاقلانه تر تصمیم بگیریم و دیگر عنان تصمیممان را به دست احساسات نسپاریم که به خدا قسم ما در قبال نظر و رای مان مسئولیم.

شاید دیگر فرصت این باشد که ملاکمان ریش و چفیه نباشد که اگر این بود، خوارج هم ریششان از بقیه بلندتر بود و هم چفیه و دستارشان از بقیه بیشتر بود و هم پیشانیشان از شدت سجده از بقیه سیاه تر بود.

شاید نماز نخواندمان مسؤلیت آنچنانی در قبال دیگران برای ما ایجاد نکند اما در اینجا ما مسول همگانیم. ما حتی مسؤل فرزندانی هستیم که هنوز به دنیا نیامده اند.

شاید فرصت این باشد که اندکی گذشته را بیاد بیاوریم و عبرت بگیریم که چه زیبا گفت مولایمان علی: «از گذشتگان عبرت بگیرید، پیش از آنکه آیندگان از شما عبرت بگیرند»

ما از یک سوراخ دو بار گزیده شده ایم نگذارید برای بار سوم نیز از یک سوراخ گزیده شویم!

چرا میخواهیم به احتمالات و وعده و وعیده های افرادی دل بسپاریم که سابقه ی اجرایی دوستان و همفکرانشان در گذشته برای ما به اثبات رسیده است.

مگر خیلی ها از روی احساسات به صرف ذردگیر بودن احمدی نژاد به او رای نداند.(کلاه خود را قاضی کنید). به صرف اینکه گفت دانه درشت های مفسدین اقتصادی را به مردم اعلام می کند. و خیلی از وعده های دیگر. اما کو؟

آیا اینها به صرف گفتار، به تنهایی می توانست ملاک اصلح بودن احمدی نژاد باشد؟

به خدا قسم ۸ سال شوخی نیست. نگذارید ۴ سال دیگر نیز تجربه این ۸ سال دوباره تکرار شود. نگذارید بازیچه شوید …

تمام صحبتم این بود که دوستان به احتمالات دل نبندید و آینده خود و فرزندان تان را با اوهاماتی نامطمئن معامله نکنید. فقط کافیست عقل و شناخت خود را در این راه به کار بندید و از ملاک قرار دادن احساسات برای همچین تصمیم خطیری خود داری کنید.

که خداوند در کلام گهربار خود در قران می فرمایند: «خداوند سرنوشت هیچ قومی و «ملّتی» را تغییر نمی دهد مگر آنکه آنها خود تغییر دهند»

در ذیل نیز متنی از سایت الف است که خواندن آن خالی از لطف نیست.
والسلام

منبع سایت الف
اقای جلیلی کاندیدا ریاست جمهوری کم کم در افکار عمومی به نام احمدی نژاد دوم شناخته شده و کم کم در باور عمومی مردم پذیرفته شده البته دو دلیل اساسی داردکه اول جنبه شخصی رفتار و گفتار و ادبیات اقای جلیلی که بسیار نزدیک به احمدی نژاد است نگاه او به سیاست و شعار های او در این وادی ادبیات خاص او در کنار رفتارهای مثل ساده زیستی که تبدیل به کلیشه شده همچون احمدی نژاد است

و دوم جنبه بیرونی موضوع که همانا وجود حامیان اقای جلیلی و سینه شکافتگان گذشته احمدی نژاد در دو دوره فبل انتخابات است

که هر کدام از این دو دلیل میتواند تصوری برای یکیایک ملت ایران بوجود اورد که جلیلی همان احمدی نژاد تازه نفس است

علاوه بر این دو دلیل مزید برعلت هم موضع اقای جلیلی و معاون وی در قبال هولوکاست و و برنامه دولت که اقای جلیلی ان ها را اکثرا قابل قبول دانسته بیشتر این موضوع را به واقعیت تبدیل کرده است

حال با این وجود سوالی اساسی بوجود میاید ؟ ایا اقای جلیلی از این موضوع اگاه نیست که این مسئله میتواند در سبد رای او به میزان قالب توجهی تاثیر گذار باشد. و ارایش را نه تنها افزایش ندهد بلکه کاهش بدهد.پس چرا خود را از این اتصال بوجود امده جدا و مستقل نمیکند ؟ .چرا سعی نمیکند که امروز اسمی به نام جلیلی پیوند نخورد به اسم احمدی نژاد؟ حداقل تا کنون کوچکترین واکنشی چه رسمس و چه غیر رسمی برای تجدید در نوع نگاه افکار عمومی به خود یا ایجاد نگاهی مستقل از نام احمدی نژاد از طرف اقای جلیلی نشده؟

جلیلی مطمئنا میداند که این موضوع یعنی نگاه مشترک مردم در قبال اقای جلیلی و احمدی نژاد حداقل نه تنها کمک ای به وی نمیکند بلکه میتواند برای او جنبه منفی داشته باشد جلیلی واکنشی به این موضوع نداشته و حداقل کاری را انجام نداده که باعث شود او را با احمدی نژاد یکی ندانند و متفاوت بدانند. یا این موضوع را فاقد اهمیت میداند یا واقعا اعتقاد به درستی برنامه و رویکرد احمدی نژاد دارد و با افتخار به این موضوع مینگرد

تا این لحظه و با توجه به تبلیغات و برنامه های تلویزیونی جلیلی نه دارای برنامه انچنان متقاوت وخوبی بوده همچون رضایی نه گفتار و کلام رسا و قوی داشته همچون روحانی و نه سابقه ای تقریباروشن در رزومه خود داشته همچون قالیباف که در جذب ارا برای وی کمک حالی باشد وتازه در کنار این مسائل تلقی کردن افکار عمومی که جلیلی احمدی نژاد دوم هست در سبد رای او هم تاثیر داشته

به نظر جلیلی همان ایراد بزرگ احمدی نژاد را دارد یعنی رجل سیاسی نبودن ایشان . یعنی نبود همان شرطی که باعث گفتار و رفتار متفاوت و گه گاه عجیب و بی سابقه احمدی نژاد شده و اعلام نظرهای هزینه سازی همچون هولو کاست شد . وئ ایجاد سیاست زدگی وسیعی در سطح مردم مخصوصا در اواخر دولت دهم

درست است که شورای نگهبان او را تایید کرده ولی مطمئنا این فرد سیاستمدار نیست . این فرد رجل سیاسی نیست و بیشتر بازیچه و و نماینده صوری جناح تندرو برای در اختیار گرفتن صندلی ریاست جمهوری بوده و الا حداقل جلیلی همجون سیاستمداران خبره برای جذب تمام طیف های فکری جناحی و سیاسی و مردمی برای جذب ارای بالا با این مدل پیش نمیرفت همچون قالیباف در برنامه گفتگوی ویژه خبری از سه رییس جمهوری گذشته تمجید کرد تا خود را در مقابل گروهای اجتماعی وابسته به هرکدام قرار نگیرد و رای منفی برای خود بوجود نیاورد . جلیلی حتی از ایجاد شخصیت مستقلی به نام جلیلی عاجز بوده و سایه سنگین احمدی نژاد بر روی خود میبیند. البته این موضوع هم برای گروه پایداری ناخوشایند هست چون انها میدانند شباهت بوجود امده برای جلیلی و احمدی نزاد برای کاندیدای مورد نظرشان پوئن منفی محسوب میشودولی چه کنند که جلیلی نه نخبه سیاسی است و نه هوش سیاسی قوی دارد و نه قدرت کلامی و ادبی قوی و نافذی دارد و معلوم مشود که حتی برنامه قوی هم برای اصلاح امور کشور تدارک ندیده بوده و واقعا در دقیقه ۹۰ احساس تکلیف کرده

. با این شرایط و در بهترین حالت جلیلی ۴ میلیون رای دارد و مگر در این مدت باقی مانده برای اقای جلیلی برنامه ویژه ای برای جذب ارای از روی احساسات و هیجانات مفطعی از مردم تهیه کرده باشند.

.

برای ارسال دیدگاه:

1- دیدگاه را خود را بنویسید البته شامل مطالب توهین آمیز و ... نباشد.

2- نام خود را بنویسید.

3- نوشتن ایمیل الزامی می باشد اگر ندارید از این ایمیل استفاده کنید: a@b.com

4- نوشتن سایت الزامی نمی باشد می توانید آن را رها کنید و در آخر بر روی "فرستادن دیدگاه" کلیک کنید.

.

 

۳۴ دیدگاه

 • با نظرات نویسنده موافقم ( در بیشترموارد ن همه موارد) اما ….

  هدف از قرار دادن این مطلب در سایت چیست؟؟

  جلیلی رو تا تو نسته کوبیده 🙂 چرا باید اینو تو سایت دیده بانی ببینیم ؟؟؟؟
  من که نفهمیدم
  شاید مشکل از منه

  • محمد رسولی

   سلام
   علت انتشار این مطلب در سایت احترام به نویسنده دیده بانی می باشد. هر کس نظری دارد آقای اقلیما هم یه فرد تحصیل کرده دیده بانی زحمت کشیده اند نمیتوان بی اعتنا بود.
   ما به نظرات و مقاله هایی که بر اساس دلیل و منطق نوشته شده باشد احترام میگذاریم حتی اگر برضد شخص بنده و سایت باشد.
   باتشکر از شما آقای ابتهاج خیلی دوست دارم از شما نیز به عنوان یک شخص تحصیل کرده مقاله ای در هر زمینه ای در سایت منتشر کنم.

 • سلام و درود خدمت آقای اقلیما
  مقاله شما بسیار زیبا بود و از خوندنش لذت بردم اما چند نکته لازمه که گفته شه:
  اولا مقاله سایت الف احتمالا بعد از گفتگوی ویژه خبری با شرکت آقای جلیلی نوشته شده و لازم بود آقای اقلیما به تاریخ نوشته توجه کنند چون فایل پی دی اف برنامه اقتصادی آقای جلیلی در سایتشون به آدرس http://www.drjalily.com/ موجوده
  شما اشاره کردید که مثل سال ۸۴ با ذوق زدگی و احساسات رای ندیم و این توهینی به مردم است چرا که مردم گفتمان را پسندیدند و دیدند فردی آمده که مثل آنهاست از نوع حرف زدن تا پوشش(قصد دفاع از آقای احمدی نژاد را ندارم این حقیقتی است که باید پذیرفت)
  و اما در مورد مقاله سایت الف
  در این مقاله اشاره شده آقای جلیلی رابطه خود را با دولت انکار نکرده است ولی اینقدر بنده در سایت های مختلف و از قول افراد مختلف شنیدم آقای جلیلی رابطه خود را با دولت به طور کلی انکار کرده که از شنیدن آن آلرژی گرفتم
  اشاره شده آقای جلیلی رجل سیاسی نیست و کار اجرایی نکرده مگر آقای توکلی مدیر سایت الف و همکارانشون خبره تر از شورای نگهبان هستند که تعیین کنند چه کسانی رجل سیاسی هستند؟آقای جلیلی کار اجرایی در رده های بالا نکرده این صحیح این نقد رو وارد میدونیم ولی باید توجه کنیم کار اجرایی باید در کنار تقوا و آگاهی از مشکلات فعلی جامعه و برنامه ریزی برای حل آنها باشد عزیزان توجه کنند دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی جایی است که مهمترین مسائل جامعه در آنجا بررسی می شود و راهکارهای مفید را در اختیار دولت قرار میدهد دیگر اختیار در دست دولت است که بخواهد به آنها عمل کند یا نه
  سایت الف اصرار عجیبی دارد آقای جلیلی را احمدی نژاد دوم معرفی کند مگر مقام معظم رهبری نفرمودند دولت بعدی باید نکات قوت دولت فعلی منهای نقاط ضعفش را داشته باشد ما به این افتخار می کنیم که آقای جلیلی انشالله همان کسی است که نقاط قوت دولت فعلی را دارد
  در سایت آقای توکلی اشاره شده جریان تندرو از آقای جلیلی حمایت می کند لازم است از آقای توکلی پرسیده شود جریان تندرو کدام جریان است اگر منظور جبهه پایداری است با تمام اشکالاتی که به این جبهه وارد است همچنان علامه مصباح یزدی از آن حمایت می کند و البته باید بدانیم آقای مصباح کسی است که بسیار مورد اعتماد رهبری است و دشمنان کشور همواره ایشان را مورد هجمه های تبلیغات منفی قرار می دهند.
  در این سایت اشاره شده ایشان هوش سیاسی ندارد باز باید پرسید مگر نویسنده آن مقاله علم غیب دارد که می فهمد چه کسی هوش سیاسی دارد چه کسی ندارد؟برای روشن شدن این موضوع باید به سراغ جایی برویم که آقای جلیلی آنجا کار می کرده است یعنی شورای امنیت ملی.اگر به خاطرات افراد مذاکره کننده در نشست های ۵+۱ توجه کنیم می بینیم ایشان با نبوغ سیاسیشان حقیقتا به حق از ایران اسلامی دفاع کرده و هیچ امتیازی به طرف مقابل نداده است.به طور مثال وقتی در مذاکرات نماینده آمریکا تهدید به حمله کرد آقای جلیلی پایش را روی میز گذاشت و گفت این پایم را در جنگ قبلی دادم پای دیگرم را در جنگ بعدی می دهم این شجاعت و هوش سیاسی ایشان است که باعث شده آمریکا کمتر صحبت از تهدید نظامی ایران بکند چرا که می داند مسئولان ایران خود در جنگ قبلی شرکت داشتند و هیچ هراسی از شرکت در جنگ بعدی ندارند.
  اینکه ایشان قدرت کلامی ندارد هم در مورد ایشان صادق نیست.دلیلی که باعث شده خیلی ها این ایراد را بگیرند مقایسه ایشان با آقای احمدی نژاد است که قدرت کلامی فوق العاده ای داشت وگرنه آقایان خاتمی و رفسنجانی هم از قدرت کلامی آنچنانی برخوردار نبودند و در بین کاندیداها هم شاید تنها آقایان قالیباف و ولایتی هستند که از این منظر قدرت خیلی خوبی دارند.
  احساس تکلیف کردن ایشان در دقیقه ۹۰ هم امری است شخصی که به آقای توکلی و سایتشان ارتباطی ندارد.
  در پایان هم باید گفت در این مقاله مطالبی انتقادی در مورد عملکرد دولت به طور مثال در موضوع هولوکاست وجود دارد و از آنجا که نوشته بنده در پاسخ به خدشه دار کردن چهره آقای جلیلی است پاسخ آن را نمی دهم.
  با تشکر

  • علی اقلیما

   با سلام خدمت دوست عزیزمان آقای شکور:
   از اینکه وقت گذاشتین و صحبتهای این حقیر را خواندید کمال تشکر را دارم.
   اما نکاتی در باب توضیحات شما باید عرض کنم که به اختصار در ذیل به آن اشاره میکنم.
   ۱- اول از همه چیز در مورد این مقاله من تنها وظیفه ی شرعی و انسانی خود می دانستم که حرف و صحبت خود را به گوش همشهریان خود برسانم شاید بتوانم کوچکترین تاثیر مثبتی در تشخیص انتخاب فرد صالح داشته باشم.
   ۲- من از مقاله ی ارایه شده در سایت الف دفاع صد در صد نمیکنم، فقط به عنوان یک حرف متفاوت خوانندگان را به خواندن این مقاله تشویق کرده ام.
   ۳- در مورد اینکه گفتید: «شما اشاره کردید که مثل سال ۸۴ با ذوق زدگی و احساسات رای ندیم و این توهینی به مردم است»، من به هیچ وجه سال ۸۴ مدنظرم نبوده است(زیرا من خودم نیز در سال ۸۴ به آقای احمدی نژاد رای داده ام)، بلکه مد نظر این جانب سال ۸۸ بود که با این که سابقه ی این دولت برای ما روشن شده بود باز به ایشان رای دادند. که برای صحت حرفهایم لازم نیست دنبال فرمول عجیب و غریبی بگردید کافی است از اطرافیان خودتان بپرسید که چرا در آن سال به احمدی نژاد رای داده اند.(البته به شرطی که مردم و اطرافیان را فقط بچه های هیات و حزب اللهی ها نبینید!)
   و در ضمن این حرف من به هیچ وجه بوی توهین از آن به مشام نمی رسد. زیرا اگر وجدان مان قاضی باشد خیلی ها پیش خود از رای شان در سال ۸۸ پشیمانند و این که من بگوییم از روی احتمال و امید به اوهامات یک نفر رای ندهید به هیچ وجه توهین نیست.
   ۴- در مورد اینکه آقای جلیلی به گفتار، خود را از احمدی نژاد بداند یا نداند اهمیتی ندارد، بلکه مهم اینجاست که تفکرات این حضرات به تفکرات احمدی نژاد بسیار نزدیک است و حتی به نظر من خطرناک تر نیز است. این ها با تفکرات انحصار گرایانه خود قصد مدیریت کشور را دارند و همگان می دانیم که ما نمی توانیم یک کشور را با انحصارگرایی و با سوا کردن افراد به گروه های خودی و غیر خودی اداره و شکوفا کرد(یکی از اسناد صحبت من در گفتگوی با خبرگزاری فارس می باشد که آقای جلیلی گفتند: «زاویه داران با نظام و رهبری جایگاهی در گفتمان انقلاب اسلامی ندارند»)
   و این تفکر بسیار خطرناکی است. زیرا باعث رکود و عدم شکوفایی استعدادها در جامعه می شود. در جامعه خیلی ها هستند که در یک سری زمینه ها با رهبر هم فکر نیستند و حتی انتقاد هم دارند ولی دلیلی نمی شود از صحنه مدیریت کشور حذف شوند.
   ۵- در مورد اینکه گفتید «مگر آقای توکلی و همکارانش خبره تر از شورای نگهبان هستند» باید ذکر کرد که به فرض اینکه شورای نگهبان خبره ترین افراد باشند(که البته جای سوال است)،اما آیا این مسولیت از ما ساقط می شود که تایید و رد صلاحیت ها را مورد سوال و بررسی قرار دهیم. همگان میدانیم که رد صلاحیت یک سری افراد در این دوره یک مساله سیاسی بوده است کماکان که موضع گیری ها جناب آقای جنتی پیش از اعلام کاندیداتوری افراد می تواند مصداق این حرف باشد.
   ۶- در مورد اینکه گفتید در کنار کار اجرایی تقوا لازم است. بله تقوا لازم است اما کافی نیست. تقوای بدون کار اجرایی و توانایی اجرایی دردی را دوا نمیکند. و ما نمی توانیم به انشالله و ماشالله گفتن امید واهی داشته باشیم که انشالله توانایی کار اجرایی را هم دارد!
   در ضمن این که ایشان دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده اند که کار اجرایی به حساب نمی آید. در دبیرخانه شورای امنیت ملی که مساله اقتصاد و تورم مردم مورد بحث قرار نمیگیرد. بلکه مسایل خاص مورد توجه قرار میگیرد. درست است پست مهمی است ولی پستی نیست که بر روی مسایل کلی مردم مثل فقر، تورم، اقتصاد، فرهنگ و … زوم کنند.
   ۷- در مورد اینکه گفتید که «جناب آقای مصباح یزدی از آنها حمایت میکند» به هیچ وجه نمی توان یک فرد را ملاک حق قرار داد. اینکه جناب مصباح از ایشان حمایت میکند صرف حق بودن ایشان نیست که به قول مولایمان علی «حق را ملاک قرار بده نه مردم را ملاک حق». جناب آقای مصباح تفکراتی دارد که برای خودش محترم است ولی دلیلی ندارد این تفکرات ایشان صحیح و بدون ایراد است (و تفکرات این حضرات قوت و غذای فکری ما و فرزندان و آیندگان ما باشد.)
   ۸- برای اینکه بدانیم یک نفر هوش سیاسی دارد یا ندارد علم غیب لازم نیست بلکه شناخت از شخصیت و پیشینه ی یک نفر میتواند به تشخیص این امر کمک کند.
   ۹- در مورد اینکه گفتید «وقتی در مذاکرات نماینده آمریکا تهدید به حمله کرد آقای جلیلی پایش را روی میز گذاشت» باید عرض کنم که این امر شایعه ای است که نقل به نقل شده است و سایت خود آقای جلیلی نیز این مساله را تکذیب کرده است.(می توانید یک سرچ کوچکی در اینترنت بزنید) همانطور که حافظ قرآن بودن ایشان نیز شایعه است!
   ۱۰- در مورد اینکه گفتین احساس تکلیف کردنشان در دقیقه ۹۰ ربطی به سایت الف ندارد باید بگویم که این یک مورد است که سایت الف از آن به عنوان تحلیل یک موضوع استفاده کرده است لذا مرتبط است و به همه ما نیز که بخواهیم عاقلانه تر و هوشمندانه تر تصمیم بگیریم نیز ارتباط دارد.

   با سپاس

 • سجاد شکور

  بنده هم از شما تشکر می کنم که جواب بنده رو دادید امیدوارم خروجی این بحث ها اطلاعاتی باشد که برای همه مفید باشد.
  برادر گرامی آقای اقلیما
  شما فردی تحصیلکرده هستید و منطقی و بنده خیلی خوشحالم پس از مدت ها با کسی بحث می کنم که با دلیل و مدرک حرف می زند و از گفتار بیهوده پرهیز می کند.
  اگر شما فعالیت های سیاسی کرده باشید و با افراد مختلف مباحثه کرده باشید حتما متوجه شدید خیلی از بحث های ما به علت نوع نگاه متفاوت ما نسبت به مسائل گوناگون،نوع برداشت و تحلیل ما و نوع تعریفی است که ما از واژه ها داریم و ما با هم بحث می کنیم تا ببینیم کدام تعریف ما و کدام تحلیل ما درست است تا انشالله به نتیجه مطلوب برسیم.
  حال بیایید بار دیگر مقاله شما را تحلیل کنیم تا به نتیجه برسیم.
  بنده گفتم شما به مردم توهین کردید چرا که در دید بنده خرد جمعی همیشه بهترین تصمیم ها را می گیرد و به همین علت است که نظام ما مبتنی بر مردم سالاری دینی است و مسئولان کشور را مردم انتخاب می کنند شما گفتید مردم این بار عاقلانه تر تصمیم بگیرند،از روی احساسات و ذوق زدگی تصمیم نگیرند.عاقلانه تر یعنی اینکه در انتخابات قبلی آنچنان که مد نظر شما بوده عاقلانه تصمیم گیری نشده باید پرسید عاقلانه تصمیم گرفتن در نظر شما یعنی چه؟(نظر به اینکه ریش و چفیه اهمیتی ندارد)وقتی ما رای می دهیم عاقلانه رای می دهیم و وقتی شما می گویید مردم عاقلانه تر رای بدهند یعنی همه اشتباه کردند و این یعنی توهینی به مردم
  شما گفتید مردم به خاطر دزد گیر بودن احمدی نژاد و اعلام اینکه اسامی مفسدین اقتصادی را اعلام می کند به او رای دادند باز باید پرسید مگر دزد گرفتن و اعلام لیست مفسدین وظیفه رئیس جمهور است؟پس مسئولیت قوه قضاییه چیست؟آیا مردم نمیدانستند این کارها وظیفه دولت نیست؟شما گفتید سابقه آقای احمدی نژاد در سال ۸۸ روشن بود چه سابقه ای؟اگر امکانش هست چند نمونه بیان کنید.بنده مدافع رئیس جمهور نیستم و قبول دارم ایشان در مدیریت اقتصادی و روابط خارجه اشتباهاتی داشتند ولی یادمان نرود آقایان موسوی و کروبی چه فتنه ای به راه انداختند و به نقل از آقای خاتمی: “اگر در این انتخابات[دهم] احمدی‌نژاد سقوط کند، عملا رهبری حذف می‎شود، اگر به هر قیمتی و به هر شکلی اصلاحات دوباره به قوه اجرایی بازگردد، دیگر رهبری اقتداری در جامعه نخواهد داشت. سقوط اصول‎گرایی به‎معنای پایان اقتدار رهبری تلقی می‎شود و با شکست اصول‎گرایان، باید قدرت رهبری را مهار کرد. ” در مورد آقای رضایی شاید بتوان گفت تنها فردی بودند که سابقه روشنی داشتند ولی محبوبیت نداشتند.
  نکته بعدی که شما فرمودید اینکه تفکرات آقای جلیلی به آقای احمدی نژاد بسیار نزدیک است بنده در نظر قبلی عرض کردم رهبری فرمودند دولت بعدی باید نقاط قوت دولت فعلی منهای نقاط ضعفش را داشته باشد پس نزدیکی در نقاط قوت افتخاری برای آقای جلیلی است.شما گفتید ایشان تفکرات انحصار گرایانه دارد اولا هر کسی وارد نظام می شود باید قانون اساسی و در راس آن ولایت فقیه را قبول داشته باشد دوما هر مدیری برای زیر دستان خود شرایطی متصور است مخالف نظر رهبر بودن یک بحث است و مخالف خود رهبر بودن بحثی دیگر ایشان بارها گفتند در دولت ما افرادی که مخالف ما هم هستند می توانند حضور داشته باشند. زاویه داشتن با نظام و رهبری به این معنی است که کسی آنها را قبول نداشته باشد نه صرف یک نظر رهبری را قبول نداشتن و انتقاد کردن
  شما گفتید خبره بودن اعضای شورای نگهبان جای سوال است که بنده نمیخواهم در این مورد حرفی بزنم چرا که بحث به درازا کشیده می شود ولی باید توجه کرد سوال کردن و بررسی کردن تا زیر سوال بردن و انکار کردن متفاوت است سایت الف رجل سیاسی بودن آقای جلیلی را انکار کرد در صورتی که این تخریبی بیش نبود چرا که این سایت اصلا در جایگاهی نیست که تشخیص دهد چه کسی رجل سیاسی است.
  در مورد نکته بعدی که فرمودید می شود بفرمایید کدام یک از این کاندیداها در جایگاهی بودند که بتوانند بر روی مشکلات مردم زوم کنند؟تنها آقای رضایی است که دکترای اقتصاد دارد ولی تشخیص مصلحت هم در چنین جایگاهی قرار ندارد و باید گفت تنها جایگاهی که از اهم مشکلات جامعه با خبر است و برای آن راهکار می اندیشد شورای امنیت ملی است
  در نکته ۷ شما به آقای مصباح اشاره کردید بنده نمیخواهم از ایشان دفاع کنم بلکه جوابی به سایت الف در مورد جبهه پایداری بود و بحث من و شما در مورد آقای جلیلی که با معیار قرار دادن ایشان با حق به حق بودن ایشان پی می بریم
  نکته ۸ و ۹ شما به هوش سیاسی آقای جلیلی ارتباط پیدا می کند و در موفقیت ایشان در مذاکرات باید گفت ایستادن در مقابل شش قدرت جهانی و قبولاندن غنی سازی ۳.۵ درصد از طرف آنان هوش سیاسی بسیار زیادی می طلبد و برای فهم بیشتر این موضوع نگاهی به دستاوردهای تیم قبلی مذاکره کننده بیندازید
  در مورد احساس تکلیف کردن باید این نکته را به یاد آورد که اصول انسان چه زمانی باید احساس تکلیف کند؟زمانی که احساس کند بهترین گزینه در شرایط مورد نظر است.وقتی ایشان احساس کرد نظام در شرایطی است که باید حضور داشته باشد حضور پیدا کرد هر چند ممکن است خود ایشان برنامه آنچنانی نداشتند.اینکه ایشان کی برنامه اقتصادی خود را با کمک دوستانشان تدوین کردند نمیدانم ولی آنچه مهم است ایشان در حال حاضر برنامه اقتصادی قوی دارد.
  با سپاس و تشکر فراوان از شما و مدیریت سایت دیده بانی

 • حسن اعتمادی فر

  سلام بر همه // چرا نظرات شما آقا سجاد و علی نقی خان این همه طولانی هستش؟ عزیزان من مگه داریم رساله میخونیم خوب اگه اینطوره پس یه سایتی بسازین بنام نظرات دات کام یا دات آی آر / این جوری خیلی بهتره // داستان نوشتین ؟ :yawn:

 • علی اقلیما

  با سلام دوباره خدمت دوست عزیزمان

  اینجانب قصد به درازا کشاندن بحث و موضوع را ندارم و حق می دهم که از حوصله جمع خارج شده باشد. ما قصدمان مفید واقع شدن بحث بود ولی ظاهرا طولانی شدن آن باعث خستگی دوستان شده است لذا توضیح مختصری راجع به جوابیه شما ایراد میکنم و انشالله که بحث بسته شود و وقت عزیزان را بیش از این نگیریم.
  و اگر جوابیه ای بود می توانید جوابیه خود را بنویسید و بحث را به اتمام برسانیم چون از حوصله جمع خارج شده است.

  شاید بهتر باشد مقداری با خود روراست باشید و از انکار برخی موارد خودداری کنید.
  ۱- در اینکه گفتید اشتباه انگاشتن انتخاب مردم توهین به آنها است باید عرض کرد که مساله خیلی ساده است منتها ما با تعارفات بی جهت با خودمان و مردم مساله را پیچیده می کنیم.
  شما فرض کنید که من یک تصمیمی میگیرم اما بعد از گذشت چند سال متوجه می شوم تصمیم من اشتباه و از روی احساسات بوده است آیا این که بگویم من اشتباه کرده ام توهین به خودم است؟!
  به عنوان مثال دیگر: آیا بعد از انقلاب مردم بنی صدر را با اکثریت آرا انتخاب نکردند؟ آیا بنی صدر انتخاب صحیحی بود از جانب مردم؟ ما دیدیم که اینجا خرد جمعی نیز اشتباه کرد پس نمیتوان گفت که خرد جمعی همیشه صحیح ترین تصمیم را میگیرد. منتها بایستی به خرد جمعی احترام گذاشت. کماکان که زمان حضرت علی(ع) نیز مردم علی را به عنوان خلیفه انتخاب نکردند و علی به نظر آنها احترام گذاشت ولی دلیل نمی شود که انتخاب مردم آن زمان درست بوده باشد.لذا آدمی ممکن الخطاست و اگر این جانب گفتم مردم در دوره قبل اشتباه کرده اند به احمدی نژاد رای داده اند و سنجیده و عاقلانه تصمیم نگرفته اند گمان نمیکنم این حرف توهین باشد.
  ۲- در مورد اینکه گفتید «مگر کار رییس جمهور گرفتن دزد است» باز اگر روراست باشیم قضیه خیلی ساده است: وقتی رییس جمهور بر روی مواردی مثل اعلام مفسدین اقتصادی(که به زعم شما وظیفه دولت نیست) شدیدا زوم میکند در حالی که در مناظرات اعلام میکند لیست آنها را در جیب خود دارد حتما رییس جمهور می داند که مردم این انتظار را از او دارند که این چنین تبلیغ می کند. یا وقتی مردم از یک نماینده مجلس همه جور انتظار دارند(مثل توسعه شهرشان، جاده کشی و…) الا قانون گذاری، از این چه برداشتی می توان کرد؟ در حالی که وظیفه نماینده مجلس قانون گذاری است نه چیز دیگر!
  ۳- اینکه گفتین خاتمی گفته «اگر در این انتخابات[دهم] احمدی‌نژاد سقوط کند، عملا رهبری حذف می‎شود» باید بگویم این هم از آن صحبتهاست که سند آنچنانی ندارد(مثل همان صحبتی که گفتید آقای جلیلی پای خود را بیرون آوردند و دیدیم که این شایعه ای بیش نبوده است). این از آن اعترافات مسخره ی ابطحی است که بر همگان روشن است این اعترافات حاصل چه بلایی است که سر ابطحی در زندان آمده است!
  ۴- این که گفتید هیچ کدام از کاندیداها در جایگاهی نیستند که بر روی مسایل مردم زوم کنند باید گفت چرا هستند. احتمالا اطلاع کافی ندارید که میگویید «تشخیص مصلحت هم در چنین جایگاهی قرار ندارد». زیرا از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  -تهیه و پیشنهاد پیش‌نویس سیاست‌های کلی نظام
  – حل معضلات نظام
  – مشاوره در اموری که رهبر ایران در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی به مجمع ارجاع می‌کند.
  و … که همان گزینه اول به تنهایی کافیست که حرف شما را نقض کند.
  و یا سند چشم انداز ۲۰ ساله نیز توسط همین مجمع طراحی و تدوین شده است.
  علاوه بر اینها کسانی مثل آقای محسن رضایی در مجمع برای مسایل حیاتی نظام اتاق فکر دارند و مسایل و مشکلات را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند.
  علاوه بر اینها افراد دیگر هم مثل قالیباف در کارهای اجرایی بوده اند و لذا با مشکلات مردم سرو کار مستقیم داشتند و افراد دیگر هم همینطور که دیگر اشاره نمیکنم.

  من بحث را از نظر خودم در اینجا تمام میکنم اما شما دوست عزیز میتوانید در صورت نیاز جوابیه آن را نیز بدهید تا بحث بسته شود و در اینجا از شما و جناب آقای رسولی و دوستانی که ما رو تحمل کرده اند کمال تشکر را دارم.
  انشالله که با تفکری عمیق تر و سنجشی بهتر فرد اصلح را انتخاب کنیم و بدانیم که در اینجا ریسک کردن و امید واهی به وعده های بی سروته داشتن و با انشالله و ماشاالله تصمیم گرفتن ظلم بزرگی به خود و همگان است.
  با تشکر و سپاس فراوان

 • صادق شکور

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام خدمت دوستان عزیز مخصوصا سجاد و علی نقی
  از نظر بنده این بحث بسیار بحث خوبی است چون اطلاعات سیاسی دیده بانیها را بالا می برد
  اما آقای اقلیما بنده تهران زندگی می کنم و حوزه ما تقریبا یکی از مقرهای جبهه پایداری است و تندرو خواندن شما که در مورد جبهه پایداری از سایت الف مطرح کردید کاملا غلط است
  مگر آیا مطیع رهبری بودن تندروی است
  مگر برنامه اسلامی داشتن تندروی است
  مگر مقاومت کردن دربرابر دشمنان تندروی است
  مگر پای ارزشها و آرمانها ایستادن تندروی است
  و خیلی از چیزهای دیگر که برخی ها با کوتاه آمدن در مقابل آرمانها کم کم موجب عقب نشینی شده است
  شما قضیه هولوکاست را مطرح کردید راجع به این قضیه بگویم که این قضیه ظالم بودن آمریکا را بر همگان ثابت کرد و این کار مورد تایید رهبری بود
  با کمال بی انصافی گفتید هشت سال پسرفت. این پیشرفت هایی که در چهار سال اول آقای احمدی نژاد بوده است بسیار قابل توجه است کسی نمی تواند آنها را انکار کند و این تعریف ها و تمجید هایی که حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) از دولت ایشان داشتند قابل مقایسه با تعریف های از دولت های قبل نبوده است مانند اینکه ایشان فرمودند: گفتمان سوم تیر قطار انقلاب را در روی ریل خودش قرار داد. حتی چهار سال دوم نیز بسیار کارکرد داشته است اما این مشکلات اقتصادی آنها را به حاشیه برده است مشکلاتی که با نام نویسی هاشمی معلوم شد از کجا سرچشمه می گیرد.
  چرا وقتی هاشمی بیاید همه چیز ارزان شود ؟
  چرا وقتی هاشمی رد صلاحیت شود گران شود ؟
  آیا این مسئله به ما آگاهی نمی دهد که یک مافیای اقتصادی مشغول فعالیت است ؟
  بنده طرفدار آقای احمدی نژاد نیستم و بلکه از ایشان متنفرم بخاطر ولایت پذیر نبودن ایشان اما با بی انصافی و مظلوم کشی مخالفم
  اما در مورد آقای دکتر جلیلی
  در مورد رجل سیاسی بودن ایشان همین بس که شخصیت هایی مثل منوچهر متکی و آقای سعیدی کیا که سالها وزیر بوده اند رد صلاحیت می شوند ولی آقای جلیلی تایید صلاحیت می شود این نشان می دهد دبیری شورای عالی امنیت ملی مسئولیت کمی نیست و از وزیر بودن خیلی بالاتر است و در مورد برنامه ایشان بگویم که ایشان قصد دارند اقتصاد،فرهنگ،دانشگاه و خیلی از چیزهای دیگر را اسلامی کنند مانند اقتصاد که در این زمان اقتصاد ما یک اقتصاد لیبرالی پوسیده غربی است که ایشان قصد اسلامی کردن آن را دارند و …
  بحث طولانی می شود اگر می خواستم ادامه دهم بسیار طولانی تر از این می شد
  بنده ار آقای اقلیما درخواست می کنم که انصاف مسئله را رعایت کنند که بین حق و باطل چهار انگشت بیشتر فاصله نیست که هر چیزی را که شنید و یا در سایت های مختلف که برخی از اینها سایت های بی تقوا هستند باور نکند و آن چیز که با چشم خود دید باور کند راجع به جبهه پایداری از ما سوال کند چرا که ما در متن خبرهای آن هستیم
  بنده از آقای اقلیما کمال عذرخواهی را دارم چرا که ممکن است از حرف های اینجانب دلگیر شده باشند
  با تشکر فراوان

 • سلامی دوباره خدمت همه دوستان
  بنده ابتدا از آقای رسولی تشکر می کنم که فرصتی فراهم کردند تا در کمال آزادی حرف خود را بزنیم.از همه کسانی که این نظرات را هم می خوانند معذرت خواهی می کنیم چرا که بحث های سیاسی همیشه همینجوری هست و تمام نشدنی است.بنده دیگر نمیخواهم جواب طولانی بدهم و همین جا بحث را تمام می کنم.
  ۱-امام خمینی فرمودند ملاک وضع فعلی افراد است که با وجود منتقد بودن دولت احمدی نژاد اصلح بود(سال۸۸) به آقای اقلیما هم توصیه می کنم فقط نزدیکان خود را نبینند.
  ۲-احمدی نژاد آدم زرنگی بود و آن کارش غیر قانونی، مشکل عدم هوشیاری مردم بود.
  ۳-اگر حاصل زور بود آقای ابطحی بیایند تکذیب کنند ما تا حالا تکذیبیه ای ندیدیم.
  ۴-منظور بنده از زوم آگاهی کامل از اهم مشکلات و تلاش برای حل آنهاست (کار مجمع بیشتر نظریه پردازی است و برنامه ریزی.آیا این مشکلات نتیجه برنامه ریزی آنهاست؟) آقای قالیباف شهردار است یا مسئول شناسایی مشکلات مردم (مشکلات اقتصادی،سیاسی،امنیتی) ؟؟؟؟ بقیه کدام یک؟

 • علی اقلیما

  با سلام
  من قبل از هر چیز از مدیریت سایت دیده بانی تقاضا می کنم که چنانچه بحث ما در اینجا اضافی و یا خسته کننده است و یا اگر دوستان احساس می کنند بحث مفید جمع واقع نمی شود لطفا به عنوان مدیر سایت اعلام بفرمایید تا بحث ها در اینجا خاتمه پیدا کند.

  با سلام خدمت برادر بزرگوارمان آقا صادق

  بنده از مطلب آخر شروع میکنم به جواب دادن:
  ۱- آقا صادق اینجانب به هیچ وجه از صحبت حق و حقیقت و با مدرک و مستند صحبت کردن نه تنها دلگیر نمیشوم بلکه به شدت هم استقبال میکنم.
  ۲- جنابعالی فرمودید که مساله انصاف را رعایت کنید. احسنت بر شما! من نه تنها سعی میکنم در صحبتهایم انصاف را رعایت کنم و مستدل و با دلیل و مدرک حرف بزنم بلکه این خواسته من از شما هم است که مستدل و با مدرک حرف بزنید و با کلی گویی و پیشفرض هایی که در ذهنتان است قضاوت نکنید.
  بنده در جواب آقا سجاد هم عنوان کردم که من صحبتهای سایت الف را صددرصد قبول ندارم بلکه به عنوان یک مطلب سیاسی خوانندگان را به خواندن آن تشویق کردم نه به عنوان یک مدرک و استدلال!
  اما همین گیر را بنده به شخص شما دارم که مستدل حرف بزنید و نگویید فلانی بد است بهمانی خوب است. بلکه با دلیل و مستدل بگویید و استدلال و میزان استدلالتان محکم و قابل قبول باشد. مثلا:
  شما فرضتان این است که رهبر ملاک حق است و همه چیز را با رهبر مقایسه میکنید هر چیز در راستای فکر رهبر بود آن را حق و الا باطل است.
  شما ماشالله خودتان حوزوی هستید بایستی نهج البلاغه را خوانده باشید اگر ملاک شما سیره اهل بیت و قرآن باشد آنها چیز دیگری میگویند:
  حضرت علی(ع) در نهج البلاغه می فرمایند: «حق را ملاک قرار بده نه مردم را ملاک حق» و در جایی دیگر می فرمایند: «همانا دین خدا به وسیله اشخاص و مردان سرشناس شناخته نمی شود بلکه به نشانه ها و آیات الهی شناخته می گردد بنابراین دستورات و نشانه های حق را بشناس تا در شناخت صاحبان حق گمراه نشوی».
  لذا این استدلال های جنابعالی که تعریف و تمجید های رهبر را دلیل بر شکوفا بودن دوران احمدی نژاد می دانید از نظر من استدلال نیست!
  استدلال را در بین مردم جستجو کنید در شرایط اقتصادی مردم جستجو کنید در شرایط خفت بار فرهنگی جستجو کنید نه در تعریف و تمجید های رهبر.
  به فرض رهبر بارها از دولت تعریف و تمجید کرده باشد آیا من به چشمان خود که شرایط و مشکلات را می بینم و حس می کنم بیشتر اعتماد کنم یا به تعریف و تمجیدهای این و آن از جناب رییس جمهور؟
  ۳- من مثل جنابعالی مساله را سیاه و سفید نمی بینم که یک نفر با یک اشتباه منفور من شود یا با یک کار خوب محبوب من شود. بلکه از نظر من احمدی نژاد کارهای مثبتی هم داشته است ولی من حیث المجموع عملکرد ایشان را رکود می بینم و در برخی زمینه ها هم پسرفت میبینم.
  ۴- بنده به هیچ وجه مدافع آقای هاشمی نیستم و به ایشان انتقاد شدید دارم. حتی وقتی آقای هاشمی کاندید شدند و مردم از او استقبال کردند با خودم گفتم وضعیت مملکت چقدر افتضاح شده است که کسی مثل هاشمی که در دوره های قبلی اصلاح طلبان به شدت او را کوبیدند و له کردند الان هاشمی آرزو و آمال آنها شده است.
  اما اینکه اشاره کردید به مافیای اقتصادی در کشور. بله بنده قبول دارم مافیای اقتصادی وجود دارد اما سوال مهمتر اینکه آیا جناب احمدی نژاد بارها در شعار های انتخاباتی خود این مساله را مورد تاکید قرار نداد که دست مافیای اقتصادی را کوتاه خواهد کرد و اله و بله های دیگر. آیا کاری کرد؟ یا اینکه این مساله فقط برای او به منزله ی یک پله برای بالا رفتن از کرسی ریاست جمهوری بود؟
  ۵- در مورد رجل سیاسی بودن آقای جلیلی نیز باز از همان دست استدلاهاست. صحبت اینجانب این بود که شورای نگهبان در تایید صلاحیت برخی ها سیاسی عمل کرده است و به زعم برخی جلیلی رجل سیاسی نیست و نباید تایید میشد ولی شما باز استدلال میکنید که چون شورای نگهبان آقای متکی و سعیدی کیا را تایید نکرده است و جلیلی را تایید کرده است پس رجل سیاسی است! به نظرتان استدلال صحیحی است؟!
  ۶- بنده قضیه هولوکاست را مطرح نکرده ام بلکه مربوط به مقاله سایت الف بود!(هر چند بنده به شیوه طرح قضیه هولوکاست توسط احمدی نژاد در آن برهه ی حساس زمانی ایراد دارم)
  ۷- از نظر من برنامه اسلامی داشتن، پای ارزشها ایستادن و در برابر دشمنان ایستادن به هیچ وجه تندروی نیست اما: اینکه جامعه را به نیروی خودی و غیر خودی تفکیک کردن تندروی است. و سالی که نکو باشد از بهارش پیداست. از همین ابتدا خیلی ها حذف شدند چه برسد به آخر کار!

  با تشکر و سپاس فراوان

 • حسن اعتمادی فر

  چرا نظرات شما آقایان اقلیما و شکور این همه طولانی هستش ؟؟؟؟؟ رمان نوشتید؟ چی میشد خلاصه اش کنید؟ خسته شدیم از خواندن نظرات طولانی شما شکور و اقلیما / وای اگر دیگه شما نویسنده بشید ؟

 • محمد

  سلام
  بنده با گفته های آقای اقلیما کاملا موافقم…ضمن این که در سال ۸۴ کجا مردم به احمدی نژاد رای دادند…ما در کوچه و بازار و کوی و برزن و … از هر کسی می پرسیدیم به چه شخصی رای داده جواب همه میر حسین بود حالا بعد چه شد و …. کاری نداریم چون هر دوطرف در مناظره ها و پس از انتخابات اشتباه کردند

 • حسن

  سلام
  در مورد رجل سیاسی بودن جلیلی خنده ام گرفت…سجاد جان صادق جان در ایران شاید به تعداد انگشتان دست رجل سیاسی و مذهبی داشته باشیم مثل هاشمی و…

 • حسن

  کلید روحانی! (یا وقتی دو طنزپرداز چت می‌کنند!)

  جناب آقای حسن روحانی، کاندیدای محترم انتخابات ریاست جمهوری، در برنامه گفتگوی ویژه خبری، کلید حل مشکلات کشور را از جیب در آورده و به مردم نشان دادند.
  شعر طنزی که در ادامه می‌خوانید، حاصل چت رضا احسان‌پور (من!) و «مصطفا حسن‌زاده» است. تمامی ابیات، بداهه و هر بیت در عرض چند ثانیه سروده شده است. با این سرعت اینترنت و قطع و وصل شدن‌های مداوم چت و رعایت چهارچوب‌های شرع و قانون و عقل و عرف و غیره، این شد که شد:

  ::

  درد و درمان، کلید روحانی
  سخت و آسان، کلید روحانی

  خضر دوران، جناب روحانی
  آب حیوان، کلید روحانی

  مرد و زن هر دو عاشقش هستند
  حور و غلمان، کلید روحانی

  دست رعیت کلید روحانی
  دست سلطان کلید روحانی

  نرسد ناگهان-زبانم لال-
  دست شیطان کلید روحانی

  در تمامی عرصه‌ها بی‌شک
  مرد میدان، کلید روحانی‬

  به نبرد ایستاده لشگر قفل
  با دو گردان کلید روحانی‬

  از عبایش طلوع کرد شبی
  ماه تابان، کلید روحانی

  توی دستش گرفت و بالا برد
  گفت: هان! هان! کلید روحانی!

  بچه از روبروی تلویزیون
  گفت: مامان! کلید روحانی!

  عارفان حق زنان به هم گفتند:
  شاه عرفان کلید روحانی

  به عزیزان کسی شنیدم گفت:
  ای عزیزان! کلید روحانی!

  روز بعدش نوشته بود کسی
  پشت نیسان، کلید روحانی

  توی سمنان، کلید روحانی
  در خراسان، کلید روحانی

  هم به گرگان رسیده شهرت او
  هم به زنجان، کلید روحانی

  می‌خورد هم به قفل استان‌ها
  هم به تهران، کلید روحانی‬

  گشته‌ام دورِ سرزمینم را
  کل ایران، کلید روحانی

  مانده‌ام تا کنون چرا اصلاً
  مانده پنهان کلید روحانی؟

  ‫به گمانم که بوده تا الان
  زیر گلدان، کلید روحانی‬

  ای سخنران سخن که می‌رانی
  بوق و فرمان کلید روحانی

  ‫بوق و فرمان که هیچ باید گفت:
  میل گاردان کلید روحانی!‬

  تو بخوان ما خوشیم با بع بع!
  ‫آی چوپان! کلید روحانی!‬

  ور نرو! هرز شد در ملّت
  هی نچرخان کلید روحانی!‬

  میخ آری، ولی نخواهد رفت
  توی سیمان کلید روحانی‬

  ‫یک نفر کرد توی سیمان، شد
  درب و داغان کلید روحانی

  نان ما آجر است گرچه شده است
  آجرش نان، کلید روحانی!‬

  ‫ساقیا می‌دهی به ما پس کی
  جامی از آن کلید روحانی؟‬

  یا به باغم مریز دانه‌ی قفل
  یا بباران کلید روحانی

  هر سه تایش هزار تومان است
  مفت و ارزان، کلید روحانی

  کمتر از لنگه کفش کهنه که نیست
  در بیابان کلید روحانی

  مصرعی محض واج آرایی
  کشک کاشان کلید روحانی!

  طبع ما ته کشیده و رفته است
  رو به پایان کلید روحانی

  نیتم شعر بود و آخر شد
  کش تنبان کلید روحانی!

  لاجرم قفل ما و دست شما
  آه یاران! کلید روحانی…

  {رضا احسان‌پور + مصطفا حسن‌زاده}

 • محمد

  عیش با نوش شوکران!
  شعر طنزی که در ادامه می‌خوانید، با لبخند تقدیم می‌شود به جناب آقای دکتر سعید جلیلی، کاندیدای محترم یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری:

  ::

  به گمانم که آب و نان داری…
  که فقط حرف و گفتمان داری

  گفتمان کار خوب و نیکویی است
  چیز دیگر به غیر از آن داری؟!

  مثلاً طرح یا که برنامه
  یا نه! اصلاً بگو توان داری؟

  در صفای تو شک ندارم من
  نه فلانیّ و نه فلان داری!

  نور ایمان ز چهره‌ات پیداست
  بر جبین از خدا نشان داری

  تا نگردد ریا، به پیشانی
  موی چتری چو سایه‌بان داری!

  در ستادت علاوه بر “اخوی”
  یک اکیپ از برادران داری

  (یک نفر از برادران می‌گفت:
  عشقِ بنزی، ولی ژیان داری!

  آن قدر ساده زیست هستی که
  خبر از نرخ سنگدان داری!

  نه فلان جا آپارتمان داری
  نه سهام دپارتمان داری

  یک پتو جای مبلمان داری
  جای فنجان هم استکان داری)

  باید امّا عملگرا باشی
  گرچه پارتی در آسمان داری

  رستم از هفت خوان گذر کرد و…
  تو هزاران هزار، خوان داری

  هی نگو من فلان و من بهمان
  گوشه چشمی به الامان داری؟!

  هی نخواهی به ما بگویی که:
  در گلو تیغ و استخوان داری

  از مصادیق ظرفیت، شکم است!
  مثل ماها تو هم دهان داری

  چه کسی از شعار، سیر شده‌است؟
  نکند قوت رایگان داری؟

  یو کن اسپیک خارجی! احسنت!
  از کجا مدرک زبان داری؟

  نکند مثل دیگران دستی
  در مدیریّت جهان داری؟

  این که خوب است! یک نفر می‌گفت:
  قصد تسخیر کهکشان داری!

  نامزد جان! از این هوس بگذر
  تو مگر عمر جاودان داری؟

  فکر نان باش؛ خربزه آب است!
  چند سالی مگر زمان داری؟

  اشتغال، ازدواج، مسکن و …
  توی خانه، خودت جوان داری

  نه! خدایی برای این مردم
  فکر تامین خانمان داری؟!

  یا که در چاد و آنگولا یکسر
  قصد عمران لامکان داری؟!

  دلمان خون و زخممان چرکین…
  قصد تعویض پانسمان داری؟!

  ::

  حرف آخر: برای این شاعر
  پست خوبی در اصفهان داری؟!

  یا نه! جای دلستر انگور!
  عیش با نوش شوکران داری؟!

  {رضا احسان‌پور}

 • م اقلیما

  سلام به مدیر سایت جناب آقای رسولی
  به نظرم این همه سانسور در نظرات کاربران خوب نیست چون هم محتوای جملات نظردهندگان را از بین می برد و هم از علاقه کاربران به نظر دادن کاسته می شود
  با تشکر

  • محمد رسولی

   سلام
   در این مطلب هیچ نوع سانسوری در نظرات صورت نگرفته. اگر اسم واقعی نظر بدهید به هیچ عنوان ادیت نمی شود !!

 • آقای رسولی خواهشا اونایی که با اسم خودشون نمیاد تایید نکن میان یه چیزی میگن و میرن کسی هم نمیفهمه کی بود حالا ممکنه یه نفر با ده تا اسم هم بیاد

  • محمد رسولی

   با عرض پوزش برخلاف آزادی بیان و احترام به شخصیت افراد می باشد. حتی کسانی که با نام نظر می دهند هم معلوم نیست با اسم خودشون باشند. قبلا هم گفته بودم دوست دارم که بچه ها اول ثبت نام کنند بعد بتونند نظر بدند ولی با توجه به اینکه اکثر بچه ها هنوز حتی ایمیل هم ندارند یکم کارو مشکل میکنه و خیلی ها از نظردادن محروم میشند. با اینکه کاراشو انجام دادم و آماده استفاده هست حالا شاید در آینده اجراش کنم.
   مرسی از شما

 • علی اکبر اقلیما

  باسلام
  اقای جلیلی و اطرافیان اصولگرایش ۸سال شعار ناب اسلامی دادند ولی برعکس ان عمل کردند.قرار بود تورم تک رقمی شود .شد؟ قرار بود جلوی مفاسد اقتصادی گرفته شود که در عمل افراد مفسد بیشتری تحویل جامعه دادند.قرار بود پول نفت سر سفره مردم بیاورند که نیاوردند و درعوض نان را از سر سفره مردم بردندو بسیار موارد دیگر.
  آقایان با حرافی و آمار های اشتباه و غلط که نمی شود مشکلات و ایرادات دولت اصوگرا را توجیه کرد.همه افراد جامعه مزه این چند سال حکومت اصولگرایان را دیدند. پس با حلوا حلوا دهن کسی شیرین نمی شود.تعجب من این است که یک عده ای باز از این افراد حمایت می کنندکه احتمالا یا ذینفع هستند و یا این هشت سال هیچ گونه فشار و فقر و بدبختی را لمس نکرده اند و از طبقه مرفه جامعه بوده اند
  که به قول معروف{سواره خبر از پیاده ندارد.} درپایان خطاب به همه :به کسی رای بدهید که کارنامه کاری موفقی داشته نه به افراد حراف و درغگو.

 • َعلی اقلیما

  با سلام خدمت دوستان عزیز
  در ذیل مقاله ای دیگر از سایت الف آمده است که خواندن آن برای کسانی که میخواهند یا نمی خواهند به آقای جلیلی رای دهند خالی از لطف نیست.
  انشالله که در انتخاب دقت کنیم و رای مان را با چیز نامطمئن معامله نکنیم.

  چرا به جلیلی رای نمی دهم؟
  لیلی محسنی، ۲۱ خرداد ۹۲
  تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۱
  با وجود برجستگی های خاصی که آقای سعید جلیلی دارد (نظیر ساده زیستی و دفاع از گفتمان امام و رهبری ) چند دلیل مهم و غیر قابل اغماض ایشان را از نامزد مورد علاقه ام دور کرده است.

  ظهر پنجشنبه گذشته، یکی از نزدیکان آقای جلیلی برای همسرم این پیامک را فرستاد: «با توجه به روند تشکیل تیم اقتصادی جناب آقای دکتر جلیلی، در صورت تمایل به حضور از طریق پیامک بنده را مطلع فرمایید». همسرم با پیامک پاسخ داد: «آقای دکتر جلیلی در مبارزه با فساد چقدر جدی هستند؟» پاسخ آمد: «بسیار» پاسخ رفت: «جداً؟! اگر اینطور است در جریان انواع و اقسام مفاسد و رانتخواری های چند سال اخیر کجا بوده اند؟ در کنار معترضان به فساد بوده اند یا با مفسدان؟» دوست آقای جلیلی در آخرین پیامک برای همسرم اظهار تاسف کرد!

  سکوت آقای جلیلی در برابر فسادهای بزرگ، مهمترین ایراد به ایشان نیست. ایشان در جریان فتنه ۸۸ هم عملکرد ضعیفی داشتند. اگر فتنه ۸۸ از نوع جنگ نرم بود، که بود، مقابله آقای جلیلی با این جنگ نرم بسیار ضعیف بود. درجنگ نرم، باید افکار عمومی را درباره حقانیت طرف حق اقناع کرد. باید به سوالات و سوءتفاهم ها پاسخ داد. باید شبهه ها را برطرف کرد. اما آقای جلیلی به عنوان فرمانده میدان جنگ نرم نه تنها خود به شدت منفعل بود، بلکه با تدابیر سلبی و از روی بی تفاوتی یا انفعال (مانند قطع یا کند کردن اینترنت، تشدید فیلترینگ، قطع سیستم پیامک بدون هیچگونه توضیحی و…) دست معدود نیروهای خودی روشنگر درجنگ نرم را نیز می بست.

  یادآوری می کنم بعضی جوانان پرانگیزه و حزب الهی تصور می کنند هدف جنگ نرم، مسخره کردن و منکوب کردن دشمن و پیاده نظام آن است. حال آنکه، هدف جنگ نرم، شفاف کردن فضا برای تمیز حق از باطل برای افکارعمومی است.

  «جریان پایداری» که به شدت از آقای جلیلی دفاع می کند، مبلغ و عامل اجرای رویکرد اشتباه و خسارت بار ایشان درجنگ نرم است. از نظر اینها، شهروندان یا سفیدند یا سیاه. خاکستری نه وجود دارد و نه حق حیات. اگر در فتنه ۸۸ کسی به تردید افتاده یا سکوت کرده باشد، باید با یک لگد قهرمانانه، او را از قطار انقلاب به بیرون پرتاب کرد. از نظر این رویکرد، حماسه ۹ دی چماقی است برای کوبیدن بر سر رقبای سیاسی. برخی لایه های افراطی این گروه، هرکسی را جلوی انحرافات دولت بایستد و یا با جریان انحرافی در افتند را بی محابا «ساکت فتنه» می خوانند.

  آنها احتمالاً ماموریتشان را در فتنه ۸۸ این می دانستند که هاشمی را به منتظری و موسوی را به رجوی تبدیل کنند در حالیکه این ماموریت، با هدف و ماموریت بی بی سی و مجاهدین خلق همسو بود. در سال۸۸، ماموریت درست این بود که تا حد امکان اجازه ندهیم چهره های شاخص انقلاب از قطار انقلاب پیاده شوند…

  عملکرد آقای جلیلی در اداره جنگ نرم در سال ۸۸ نشان می دهد به این رویکرد اشتباه در جنگ نرم به وضوح دلبستگی و وابستگی دارد. اگر آقای جلیلی به عنوان مسوول اصلی مدیریت بحران سال ۸۸ به وظیفه خود در استماع شبهات معترضان و پاسخگویی اقناع کننده به آنها عمل می کرد، آیا بازهم فتنه ۸۸ آنقدر طول می کشید؟ آیا از خسارتهای عظیم تابستان ۸۸ پیشگیری نمی شد؟

  این ضعف فاحش در رویکرد و عملکرد، بزرگترین مشکل آقای جلیلی نیست. مشکل بزرگ ایشان، نامعلوم بودن تمایز و خطر قرمز ایشان با آقای احمدی نژاد و اطرافیان مساله دار رئیس جمهور فعلی است.

  طرفداران آقای جلیلی می گویند ایشان همان احمدی نژاد ۸۴ و احیا کننده گفتمان سوم تیر است. هرچند به دلایل مختلف از جمله عهدشکنی آقای احمدی نژاد در جریان میثاق نامزدهای انتخابات سال۸۴، در آرمانی بودن گفتمان سوم تیر ۸۴ تردید جدی وجود دارد اما باید یادآوری کرد آسیبی که آقای احمدی نژاد و اطرافیانش به جریان اصیل عدالتخواهی زده اند، چنان عمیق و هولناک است که باید به دلبستگان جریان عدالتخواهی حق داد که نگران شباهت آقای جلیلی۹۲ با احمدی نژاد ۸۶، احمدی نژاد۸۸، احمدی نژاد۹۰ و احمدی نژاد ۹۲ باشند. انشاءاله چنین سوءظنی به آقای جلیلی بسیار ناوارد باشد اما عظمت خطر و محتمل، هر عاقلی را وارد می کند تا احتمال های هرچند کوچک را هم کاملاً جدی بگیرد. بخصوص اینکه بخاطر بیاوریم آقای جلیلی منصوب آقای احمدی نژاد است و ایشان تا روزهای اخیر، کلاً درباره جریان انحرافی، پرونده بیمه ایران، سفرهای خانوادگی احمدی نژاد به نیویورک و… یکسره سکوت کرده بوده اند .

  سوء تفاهم نشود. برخی از رویکردها و عملکردهای آقای جلیلی در نظرما بسیار دلپذیر است حتی در مناظره سیاسی۱۷خرداد وقتی ایشان با دقت و تیزینی به نکته ای در برنامه های قالیباف اشاره کردند (پذیزش سلطه هژمون)، از ته دل ایشان را تحسین کردم اما به دلایلی که گفته شد و دلایل دیگری که مجال بازگو کردن آن نیست (مانند فقدان تجربه اجرایی، تیم اقتصادی ایشان که طراح هدفمندی یارانه ها و به ظاهر مدعی اقتصاد اسلامی و درعمل، پیاده کنند لیبرال سرمایه داری است و…)… همه اینها باعث می شود آقای جلیلی در میان این نامزدها در اولویت های پایین من باشند.

  امیدوارم برخی جوانان علاقمند به آقای جلیلی تصور نکنند این متن تخریب ایشان است. اتفاقاً صاحب این قلم، اولین کسی بود که رویکرد ساده زیست و مردمی آقای جلیلی را در مهر ماه ۱۳۸۸ ستود و برای اولین بار و خیلی قبل از اینکه نام آقای جلیلی سر زبان ها بیفتند، توجه افکار عمومی را به صفات نیکوی ایشان جلب کرد: « حرکتی پسندیده از آقای دکتر جلیلی»

  اما قبول بفرمایید این صفات برای سپردن اداره یک کشور به یک نفر، به هیچ وجه کافی نیست.

 • صادق شکور

  با سلام خدمت آقایان اقلیما

  اول جناب آقای علی اقلیما : پیامبر میفرماید علی مع الحق و الحق مع علی در اینجا پیامبر ملاک حق را حضرت علی قرار داده است. و از نظر ما امام خامنه ای نائب امامان معصوم است و برای ما ملاک است و حال که برای شما ملاک نیست پس با ملاک شما با شما بحث میکنیم

  کارهایی که دولت احمدی نژاد انجام داده است:
  ۱- سهمیه بندی بنزین
  ۲- هدف مندی یارانه ها
  ۳- بانکداری الکترونیک
  ۴- پیشرفت در فناوری نانو و قرار گرفتن در رتبه های بالای جهانی
  ۵- پیشرفت در فناوری لیزر
  ۶- قرار گرفتن در رتبه های بالای علمی دنیا
  ۷- مسکن مهر
  ۸- جاده کشی در تمام کشور حتی روستاهای دور افتاده مانند بشاگرد
  ۹- برق کشی در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار
  و خیلی از کارهای دیگر

  اگر مشکل اقتصادی در اواخر عمر دولت پیش نمی آمد خیلی ها عمراً بد دولت را میگفتند اما این مشکلات باعث شده برخی از افراد این همه پیشرفت را نبینند و اگر شما اینها را پیشرفت نمیدانید پس بگوئید چیست ؟؟
  این دولت دارای مشکلات زیادی هم بوده است مانند اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی و زاویه پیدا کردن با رهبر انقلاب و بسیاری از مشکلات فرهنگی

  بنده که میگویم انصاف را رعایت کنید منظورم این بود هم خوبی ها را ببینید و هم بدی ها را . و بعد یک جمع بندی منطقی کنید

 • صادق شکور

  با سلام خدمت آقایان اقلیما

  اول جناب آقای علی اقلیما : پیامبر میفرماید علی مع الحق و الحق مع علی در اینجا پیامبر ملاک حق را حضرت علی قرار داده است. و از نظر ما امام خامنه ای نائب امامان معصوم است و برای ما ملاک است و حال که برای شما ملاک نیست پس با ملاک شما با شما بحث میکنیم

  کارهایی که دولت احمدی نژاد انجام داده است:
  ۱- سهمیه بندی بنزین
  ۲- هدف مندی یارانه ها
  ۳- بانکداری الکترونیک
  ۴- پیشرفت در فناوری نانو و قرار گرفتن در رتبه های بالای جهانی
  ۵- پیشرفت در فناوری لیزر
  ۶- قرار گرفتن در رتبه های بالای علمی دنیا
  ۷- مسکن مهر
  ۸- جاده کشی در تمام کشور حتی روستاهای دور افتاده مانند بشاگرد
  ۹- برق کشی در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار
  و خیلی از کارهای دیگر

  اگر مشکل اقتصادی در اواخر عمر دولت پیش نمی آمد خیلی ها عمراً بد دولت را میگفتند اما این مشکلات باعث شده برخی از افراد این همه پیشرفت را نبینند و اگر شما اینها را پیشرفت نمیدانید پس بگوئید چیست ؟؟
  این دولت دارای مشکلات زیادی هم بوده است مانند اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی و زاویه پیدا کردن با رهبر انقلاب و بسیاری از مشکلات فرهنگی

  بنده که میگویم انصاف را رعایت کنید منظورم این بود هم خوبی ها را ببینید و هم بدی ها را . و بعد یک جمع بندی منطقی کنید

  خدمت شما آقای علی اکبر اقلیما
  آقای اقلیما : آقای جلیلی جدای از دولت احمدی نژاد است بلکه این که میگویند جلیلی کاندیدای دولت است این کلام رسانه های بیگانه است و میخواهند از این طریق رأی ایشان را کم کنند و برخی رسانه ها جلیلی را کاندیدای رهبر میدانند که این هم اشتباه است.
  آقای احمدی نژاد هیچ وقت نگفت بنده اصولگرایم بلکه اینجور که ما شنیدیم او خود را اصولگرای اصلاح طلب میدانست پس او را الکی به اصولگرا نچسبانید و این بار انشاالله یک اصولگرای ۱۰۰% اصولگرایی روی کار خواهد آمد. چه جلیلی چه قالیباف و چه ولایتی
  با سپاس و تشکر

  • علی اکبر اقلیما

   باسلام خدمت آقای صادق شکور عزیز
   اولا هر کاندیدایی ناشناخته ، در رقابت انتخاباتی هیچوقت اصالت خود را به صورت واضح بیان نمی کند تا مقداری از آرا دیگر گروه ها را به خود اختصاص دهد و آقای احمدی نژاد نیز همین رویه را در انتخابات برگزید.
   دوما شما که می فرمایید احمدی نژاد خود را اصولگرا اصلاح طلب معرفی کرده ما که در عملکرد و رفتار و گفتار ایشان سر سوزنی ازاخلاق و رفتار اصلاح طلبی مشاهده نکردیم .پس به گفتار نیست بلکه به عمل است.
   مساله دیگر که می خواهم به شما متذکر شوم این است که شما به حکم کدام دادگاه و با چه سند و مدرکی آقای هاشمی رفسنجانی را محکوم به مافیای اقتصادی می کنید؟اگر به احتمال یک درصد این شایعه ها صحت نداشته باشد چگونه می خواهی در اخرت جوابگوی گفتار خود در محضر خدا باشی؟ از شما به عنوان یک فرد مذهبی و پیرو اهل بیت انتظار می رود طبق اصول اسلام و مذهب تشییع هیچگاه کسی را به صرف شایعه ای که بین مردم است و یا بر اساس صحبتهای یک سری از افراد که مود قبولتان هست محکوم نکنی که این خود یک گناه آشکار است.
   با تشکر

  • َعلی اقلیما

   با سلام دوباره خدمت دوست عزیزمان آقا صادق:
   صادق جان من فقط چند سوال از جناب عالی می پرسم و صحبت را به درازا نمی کشانم. انشالله که در خلوت خود به آن پاسخ دهی:
   ۱- شما مولایمان علی(ع) را با آقای خامنه ای قیاس کرده اید. آیا این قیاس مع الفارق نیست؟ قیاس یک فرد معصوم با فرد نامعصوم مثل قیاس سنگ مرمر با سنگ خارا است.
   لذا منظور بنده از افراطی گری آقای جلیلی، افراطی های بدین شکل او و اطرافیانش است.
   ۲- برخی از کارهایی که عنوان کرده اید کارهای طبیعی هر دولت است مثل جاده کشی، برق کشی، بانکداری الکترونیک و برخی موارد دیگر که در دولت های پیشین هم بوده است لذا امتیاز آنچنان متمایز کننده ای از سایر دولت ها به شمار نمی آید. همچنین مواردی مثل سهمیه بندی بنزین و هدف مندی یارانه ها مصوب مجلس است حال اینکه اجرای آن به دولت احمدی نژاد خورده است باز امتیاز متمایز کننده ای به حساب نمی آید). البته جای تشکر دارد. .(هر چند دولت در اجرای هدف مندی یارانه ها در برخی موارد قانون را نادیده گرفت
   بله بنده مواردی مثل مسکن مهر را به عنوان نکات مثبت دولت می بینم ولی خیلی از موارد عنوان شده نقطه ی قوت نیست.
   ۳- مشکلات اقتصادی که به زعم شما در اواخر عمر دولت پیش آمده است ناشی از معماری بد و شکننده ی اقتصادی دولت است که با یک تحریم در عرض چند ماه مردم را له می کند.
   اگر دولت تیم اقتصادی قوی و برنامه اقتصادی مطمئن داشت قطعا می بایست در برنامه های اقتصادی اش پیش بینی همچین مواردی را می کرد تا با یک تحریم اینچنین به استیصال نیفتد.
   ۴-با چه اطمینانی مردم دوباره به کسی رای بدهند که تیم اقتصادی قوی ای ندارند(و اگر دارند در تئوری و فضا است) و تاکیدش بر این است که برنامه های دولت پیشین را دنبال میکند؟
   با تشکر

 • به گزارش خبرگزاری فارس، حمید رسایی مدیرمسئول نشریه ۹ دی در یادداشتی در این نشریه تحت عنوان «آیا جلیلی کاندیدای دولت و حلقه انحرافی است؟»، به ۷ شبهه انتخاباتی که در خصوص سعید جلیلی مطرح شده، پاسخ داد.

  متن یادداشت به شرح ذیل است:

  از همان روز که سعید جلیلی پای در ستاد انتخابات وزارت کشور گذاشت تا در پاسخ به مطالبات مردمی برای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود، شبهات ناجوانمردانه‌ای مانند مین های دوره جنگ برای تخریبش در رسانه‌های وابسته به جریان زر و زور و تزویر کاشته شد تا شاید پای جلیلی با رأی بی منت مردم به پاستور نرسد.

  شبهات متعددی در طول همین چند هفته منتشر شده که شاید پاسخ به آنها ضروری هم نبود اما از آنجا که توپخانه رسانه‌ای برخی رقبای انتخاباتی در کنار تهاجم سازمان یافته رسانه‌های بیگانه حجم انبوهی یافته و تا روز انتخابات قطعا بر شدت آن افزوده خواهد شد، به ناچار اشاره کوتاهی به برخی موارد آن می کنیم:

  ۱. سعید جلیلی گزینه مورد حمایت دولت و حلقه انحرافی است!

  این شبهه بدون هیچ دلیل و نشانه‌ای از حدود دو هفته قبل توسط چند رسانه خاص و با هدف دلسرد کردن هواداران وی منتشر شد و بلافاصله نیز مورد عنایت برخی رسانه‌های دیگر قرار گرفت؛ بر اساس اطلاع موثق در هفته آینده نیز بر حجم انتشار آن افزوده خواهد شد. در این باره باید گفت:

  الف) در میان کاندیداهای موجود، جلیلی گزینه‌ای ولایت‌مدار، مردمی، ساده‌زیست، مقاوم، استکبارستیز است که با شعار اصلاح ساختار اداری و آزاد سازی ظرفیت‌های انقلابی توده‌های مردم، وارد گود انتخابات شده و توانسته بدنه جریان انقلابی را همراه خود کند. این ویژگی ها او را به شاخصه‌های احمدی نژاد سال ۸۴ نزدیک کرده و به همین دلیل برخی کاندیداها که ۸ سال برای چنین روزی برنامه ریزی کرده‌اند را نگران کرده است.

  بی شک این شباهت نه‌تنها نقطه ضعفی برای جلیلی بشمار نمی آید بلکه نقطه قوت اوست؛ چرا که انتقادات اصلی بدنه این جریان، متوجه احمدی نژاد سال ۹۲ است نه احمدی نژاد سال ٨۴ که اتفاقا رویکرد و عملکرد موفقی داشته است.

  ب) دقیقا به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب در اولین روز فروردین امسال در مشهد مقدس در بیان شاخصه‌های رئیس جمهور آینده فرمودند: «این را همه بدانند که آنچه ما برای رئیس ‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارت است از امتیازاتی که امروز وجود دارد، منهای ضعف‌هائی که وجود دارد. این را همه توجه کنند؛ رئیس ‌جمهورِ هر دوره‌ای باید امتیازات کسبی و ممکن‌‌الحصول رئیس ‌جمهور قبلی را داشته باشد، ضعف‌های او را نداشته باشد… آن چیزهائی که امروز برای دولت و برای رئیس‌ جمهور نقاط قوّت محسوب می شود، اینها باید در رئیس‌ جمهور بعدی وجود داشته‌ باشد، اینها را باید در خود تأمین کند؛ آن چیزهائی که امروز نقاط ضعف شناخته می شود – که ممکن است شما بگوئید، من بگویم، دیگری بگوید – این نقاط ضعف را باید از خود دور کند. یعنی ما در سلسله‌‌ دولت‌هائی که پشت‌ سر هم می‌آیند، باید رو به پیشرفت باشیم، رو به تعالی و تکامل باشیم، تدریجاً بهترین های خودمان را بفرستیم؛ هر کسی می‌آید، پایبند به انقلاب، پایبند به ارزش ها، پایبند به منافع ملی، پایبند به نظام اسلامی، پایبند به عقل جمعی، پایبند به تدبیر باشد».

  این سخن رهبر انقلاب بدین معناست که نه تنها شباهت به ویژگی ها و محاسن دولت و رئیس جمهور فعلی نقص نیست بلکه چنانچه کاندیدایی معایب رئیس جمهور فعلی را نداشته باشد، این شباهت را باید حُسن و نقطه قوت او دانست.

  ج) البته این فقط سعید جلیلی نیست که برای تخریب وجهه‌اش چنین اتهامی را متوجه او می کنند بلکه مدتی است جریانی هرگاه گفتمان انقلابی را مزاحم قدرت‌طلبی خود می بیند، با چنین اَنگی برای از میدان به‌درکردن آنها وارد می شود؛ همان‌طور که در جریان انتخابات مجلس نهم آیت‌الله مصباح و کاندیداهای شناخته شده جبهه پایداری را که بارها امتحان خود در عرصه سیاسی را با صراحت پس داده‌اند، متهم به ارتباط با حلقه انحرافی می کردند!

  د) یکی از دلایلی که چنین نسبتی را به سعید جلیلی می دهند این است که وی حاضر به سیاه‌نمایی علیه عملکرد دولت فعلی نیست و اصل انصاف را درباره آن رعایت می کند؛ این نیز علاوه بر رعایت انصاف، از آنجا که توصیه رهبر انقلاب به کاندیداهاست، حُسن او به حساب می آید. در حقیقت سعید جلیلی و حتی بدنه جریان انقلابی با «گفتمان» رئیس دولت نهم و بخشی از دولت دهم مشکلی ندارد بلکه مانند بسیاری از دلسوزان با «عملکرد» احمدی نژاد به ویژه در سال‌های اخیر به ویژه از دوره خانه‌نشینی به بعد وی مشکل دارند.

  هـ) احمدی نژاد ۹۲ نشان داده که به احمدی نژاد ۸۴ اعتقادی ندارد و از آن فاصله گرفته است؛ این را کاملا می توان از مواضع و جهت‌گیری‌های وی فهمید. به‌همین دلیل برای انتخابات یازدهم تمام سرمایه خود را در سبد گزینه‌ای به نام مشایی‌قرار داد که هیچ نسبت و شباهتی با احمدی نژاد سال ۸۴ ندارد و حتی مشایی بی محابا اعلام می کرد که خیلی به سوم تیر یا چهارم تیر اعتقاد ندارد. گزینه منحصر به فرد احمدی نژاد فقط مشایی بود حتی وقتی چند تن از اعضای کابینه برای انتخابات ثبت‌نام کردند، احمدی نژاد آنها را مجبور به انصراف کرد. در نهایت مشایی به درستی به دست شورای نگهبان رد صلاحیت شد و احمدی نژاد نیز از آن روز به بعد تلاش کرده تا درباره انتخابات هیچ موضعی اتخاذ نکند تا به هیچ‌وجه بر مشارکت بیشتر آن نیافزاید و بلکه با کاهش مشارکت نشان دهد مردم از رد صلاحیت مشایی ناراضی اند! بنابر این نه احمدی نژادِ امروز اعتقادی به سعید جلیلی دارد و نه سعید جلیلیِ امروز، به جلب حمایت احمدی نژاد چشم دوخته است.

  ۲. از کجا معلوم که جلیلی همانند احمدی نژاد به برخی آرمان هایی که امروز برای حفظ آنها به میدان آمده، پشت نکند؟

  این شبهه نیز مانند سؤال قبل توسط برخی رسانه‌های خاص دامن زده می شود اما در این باره نیز می توان به نکاتی اشاره کرد:

  الف) اصل وجود چنین دغدغه‌ای درباره شخصیت‌های سیاسی قابل ستایش و محترم است اما آیا مگر این نگرانی درباره عملکرد و آینده هر فرد غیر معصوم صادق نیست؟ پس چرا فقط درباره جلیلی مطرح می شود؟ آیا کاندیداهای دیگر می توانند درباره آینده خود به کسی تضمین دهند؟ آیا ما می توانیم درباره آینده خود به کسی تضمین بدهیم؟ هرگز نمی توانیم و برای همین هر لحظه باید به خدا پناه برد.

  ب) وقتی از آینده کسی خبر نداریم، نمی توانیم درباره او قصاص قبل از جنایت کنیم و از هم اکنون او را محاکمه و برایش حکم صادر کنیم. دقیقا به همین دلیل است که بر اساس آموزه های دینی “ملاک حال فعلی افراد است” و نه گذشته یا آینده آنها.

  ج) علاوه بر تمام این موارد باید گفت که اصل این اشکال به این معناست که آقای جلیلی در حال حاضر از ویژگی ها و شاخصه‌های قابل قبولی بهره‌مند است اما نگرانی اصلی ما در باره آینده اوست. با این فرض نیز باید پرسید آیا فردی که در حال حاضر به صحت و سلامت و توانمندی وی معترفیم، به عنوان یک گزینه اصلح نسبت به دیگران ارجح نیست؟

  ۳. سعید جلیلی گزینه مناسبی است اما تیم کاری ندارد

  این اشکال شاید در نگاه اول موجه جلوه کند اما با تأمل در آن درمی‌یابیم که این شبهه بیشتر به دلیل عدم شناخت دقیق ما از نوع فعالیت‌ها و وظایف شورایعالی امنیت ملی از یک سو و از سوی دیگر به دلیل تعریف غلط ولی رایج از مفهوم «تیم» در بین خواص جامعه است.

  در این خصوص نیز باید گفت:

  الف) همان‌طور که سعید جلیلی در برخی از مواضع خود اعلام کرده، باید بین «تیم» و «باند» تفکیک قائل شد؛ متاسفانه آنچه در بین نخبگان سیاسی ما رواج دارد، لزوم بهره‌گیری از برخی رفتارهای جمعی و حزبی با عنوان «تیم» است که در حقیقت باید آن را باندبازی سیاسی توصیف کرد.

  ب) شورایعالی امنیت ملی مانند برخی شوراهای دیگر نیست که فقط در یک بعد فعالیت داشته باشد؛ این شورا دارای پنج معاونت است: معاونت بین الملل؛ معاونت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی؛ معاونت حقوقی و قضایی؛ معاونت اقتصادی؛ معاونت دفاعی و امنیتی. علاوه بر این معاونت‌ها کمیته‌های مختلفی وجود دارد که مشاوران و کارشناسان متعددی در آنها مشغول به کار هستند؛ از جمله «کمیته تدابیر امنیتی مقابله با تحریم» یا «ستاد تدابیر ویژه اقتصادی» و … بدیهی است که از میان اعضای پرشمار این مجموعه ها و آحاد مختلف جامعه که عضو هیچ باند و گروهی نیستند، می توان «تیم کارشناسی زبده‌ای» برای انجام مأموریت‌های مختلف سازمان داد.

  ج) در حال حاضر نیز در بین حامیان سعید جلیلی افراد کارشناس و زبده سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و … وجود دارد که عضو هیچ‌یک از احزاب و گروه‌های سیاسی نیستند ولی از ظرفیت‌های کشور به حساب می آیند، حتی شاید در حال حاضر در کنار یکی دیگر از کاندیداها مشغول به فعالیت باشند و البته این مسأله سبب نخواهد شد که از گردونه تفکر انقلابی خارج باشند.

  ۴. جلیلی گزینه مناسبی است اما از آنجا که بدون سابقه و در دقیقه ۹۰ وارد عرصه شد، برای اداره کشور برنامه ندارد

  این شبهه بیشتر از سوی کسانی منتشر می شود که سال‌هاست به‌طور غیر مستقیم مشغول فعالیت انتخاباتی هستند و در این راه از تمام امکانات عمومی نیز بهره‌ برده‌اند! در این باره نیز باید گفت:

  الف) متأسفانه به دلیل ماهیت فعالیت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی، فعالیت‌های این دبیرخانه رسانه‌ای نمی شود و الا کاملا مشخص می شود که مسئول چنین جایگاهی در حقیقت وظیفه تشخیص مسائل، رصد و پیگیری موضوعات مهم و کلان کشور را به عهده دارد؛ دقیقا به همین دلیل دبیر شورایعالی امنیت ملی در شاهراه رفت و آمد اطلاعات بخش های مختلف مدیریتی و حاکمیتی کشور قرار دارد.

  اتفاقا به دلیل ماهیت این جایگاه، دبیر این شورا نه تنها در جریان اشکالات کشور قرار دارد بلکه موظف است برای درمان آنها با کمک وزارتخانه‌های ذیربط و کارشناسان مربوطه، راهکاری مناسب اجرایی تهیه نماید اما جلیلی اینگونه نیست که محتواهای تئوری خود را در قالب کتاب برنامه‌هایش رونمایی کند.

  ب) برای اداره کشور چند قانون بالادستی وجود دارد که همه مسئولان کشور موظفند در آن راستا حرکت کنند؛ از جمله قانون بودجه که سالانه تهیه می شود، قانون برنامه که هر پنج سال یک بار توسط دولت تهیه و به تصویب مجلس می رسد و قانون چشم‌انداز ۲۰ ساله که به تصویب رهبری انقلاب رسیده است. طبعا هر یک از ۸ کاندیدای انتخابات یازدهم سکان اجرایی کشور را بر عهده بگیرد، باید در راستای قانون برنامه پنج ساله و سند چشم‌انداز حرکت کند و نمی تواند هر برنامه‌ای را که دوست دارد، اجرا نماید؛ در حقیقت کاندیداهای ریاست جمهوری باید راهکارهای اجرایی خود را برای تحقق قانون برنامه و چشم‌انداز ارائه دهند در حالی که امروز دیده می شود برخی کاندیداها از برنامه‌هایی سخن می گویند که اجرای آنها بر خلاف قوانین بالا دستی کشور است و قاعدتا اگر بخواهند آن را اجرا کنند، نهادهای نظارتی باید در برابر ایشان مقاومت کنند.

  ج) برخی کاندیداها برای برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور، می گویند که با برنامه‌ای بسیار کوتاه‌مدت و سریع‌الحصول می توانند مشکلات کشور را حل کنند! این در حالی است که فقط انتخاب کابینه و معرفی وزرای وزارتخانه‌ها به مجلس و رأی اعتماد وزرا حدود یک ماه و نیم به طول می انجامد! قطعا وعده‌هایی از این دست، مصداق نهی رهبری معظم انقلاب برای پرهیز کاندیداها از ارائه وعده‌های غیر واقعی به مردم است.

  ۵. جلیلی از سابقه اجرایی برخوردار نیست هر چند در جهت‌گیری و عملکرد نشان داده مدیری پایبند به اصول و ارزش های انقلابی است

  در باره این شبهه نیز چند نکته گفتنی است:

  الف) بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی کشور، رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی واجد شرایطی از جمله مدیر و مدبر بودن باشد. تشخیص این مهم بر عهده شورای نگهبان است. برای انتخابات یازدهم برخی از چهره‌های اجرایی کشور نیز ثبت‌نام کرده بودند اما شورای نگهبان با برداشت حداقلی از این قانون، فقط کاندیداهایی را که از امتیاز بیشتری برخوردار بودند تأیید صلاحیت کرد. جایگاه دبیر شورایعالی امنیت ملی بر اساس شرح وظایف وی اگر بالاتر از معاونین اصلی و اجرایی رئیس جمهور نباشد، قطعا کمتر از آنها نیست.

  ب) بدیهی است که مهم‌ترین وظیفه رئیس جمهور به عنوان عالی ترین مدیر اجرایی کشور، فعالیت فیزیکی نیست بلکه مدیریت کشور و رتق و فتق امور برای اجرای بهتر قوانین است. از طرفی وظیفه دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی کشور سیاست‌گزاری، هماهنگی و به نوعی انجام امور اجرایی اقتضائی است. به تعبیر کارشناسان، این شورا نهادی است که وضع و اجرای قاعده را توأمان بر عهده دارد. با این وجود منظور از شورا در اینجا ترکیب مذکور نیست چرا که بدنه‌ کارشناسی، ساماندهی، هماهنگی و اجرا بر عهده‌ نهادی است که تحت اداره‌ نماینده‌ مقام معظم رهبری که عضو شورا نیز می‌باشد، در قالب نهاد «دبیرخانه» سازماندهی می‌گردد. دبیرخانه شورا از این جهت که در ارتباط دائمی با تمام نهادهای حاکمیتی کشور است و آنها را در جهت اخذ و اجرای تصمیمات لازم‌الرعایه‌ شورا برنامه‌ریزی می‌کند، از هر دستگاه اجرایی دیگر متمایز است.

  ج) یکی از مهم‌ترین ویژگی های شورایعالی امنیت ملی این است که موضوعات ارجاعی به این شورا دارای دو بُعد مهم «بحرانی بودن» و «ملی بودن» مسائل مورد بحث و بررسی در آن است. در حقیقت وقتی برخی امور کشور به دلایل ذاتی یا عارضی مانند تحریم‌ها یا حوادث غیر مترقبه و یا فتنه‌هایی از جنس کودتای سال ۸۸، به‌طور عادی قابل حل و پیگیری نیست، به این شورا ارجاع می شود و طبعا توان اجرایی یک مدیر برای حل بحران ها بسیار بالاتر از توان اجرایی یک مدیر در وضعیت عادیست.

  ۶. ستادهای جلیلی مانند ستادهای انتخاباتی معمول واجد اقلام تبلیغی پر رونق نیست

  در این خصوص نیز باید گفت:

  الف) اولین نکته این است که جلیلی از سال ‌ها قبل برای خود ستاد انتخاباتی تشکیل نداده است؛ ستادهای انتخاباتی جلیلی پس از ثبت‌نام وی تشکیل شد و بدیهی است سامان یافتن این ستادها به ویژه در استان ها کمی زمان ببرد. البته این خود یک حُسن و نشانه قانونمداری وی به حساب می آید که طبعا هوادارانش نیز از آن استقبال می کنند؛ با این همه شاهدیم که در همین فرصت کم ستادهای خودجوش مردمی در سراسر کشور با انگیزه بالا شکل گرفته است.

  ب) در ستاد انتخاباتی جلیلی چنین فضایی حاکم نیست که بخواهد برای تبلیغات، هزینه چند صد میلیونی داشته باشد و ستادهای وی با محوریت پرداخت‌های مالی به افراد شکل نگرفته است؛ همه چیز در این ستادها بر اساس رابطه مردمی شکل گرفته و به هیچ‌وجه کمک‌های شبهه‌دار از کسی پذیرفته و به کسی پرداخت نمی شود.

  بدیهی است در چنین وضعیتی، شاهد انتشار انواع و اقسام پوسترهای تبلیغاتی در تیراژ چند ۱۰ میلیونی نباشیم؛ چرا که اساسا تفکر حاکم بر این ستادها چسباندن پوستر بر «دیوارهای مردم» نیست بلکه این ستادها به دنبال چسباندن پوستر کاندیدای اصلح خود بر «دل های مردم» هستند.

  ۷. جلیلی کاندیدای اصلح است اما در نظرسنجی ها مقبولیت ندارد و برای جلوگیری از به قدرت رسیدن گزینه‌های جریان سازش باید صالح مقبول را برگزینیم!

  این شبهه همواره از سوی جریانات خاص در انتخابات‌ها در خصوص کاندیداهای اصلح به عنوان یک اهرم فشار اعمال می شود اما در این باره هم چند نکته گفتنی است:

  الف) معمول این نظرسنجی ها، نظرسازی است و نه نظرسنجی معتبر؛ در انتخابات سال ۸۴ در حالی که گفته می شد احمدی نژاد فقط ۴ درصد اقبال عمومی دارد اما در نهایت شاهد بودیم که وی یکی از دو نفر راه یافته به مرحله دوم بود. اساسا با استناد به این نظرسنجی ها نمی توان گفت که چه کسی مقبول است و چه کسی مقبول نیست.

  ب) ترکیب اصلی آرای مردم در کشور ما معمولا در ۴۸ ساعت پایانی رقابت‌های انتخاباتی رقم می خورد چرا که برنامه‌های تلویزیونی در تغییر نظر مردم تأثیر به سزایی دارد.

  ج) حتی اگر بخواهیم در بازی نظرسنجی وارد شویم، نظرسنجی های معتبری که در حال حاضر وجود دارد نه تنها سعید جلیلی را با فاصله کم، نفر دوم افکار عمومی نشان می دهد بلکه بر اساس این نظر سنجی ها هر روز بر محبوبیت وی افزوده می شود.

  د) اما در عین حال نباید از یاد ببریم که به تعبیر آیت‌الله مصباح «خدا منتظر نظرسنجی نمی ماند» و چنانچه هوادارن آقای جلیلی از اصول تخطی نکنند و بر تلاش خود بیافزایند، انشاءالله در مرحله اول کار را تمام خواهیم کرد.

 • محمد

  سلام برسجاد
  چرا از کسانی مثال می آورید که به خون اصلاح طلب ها تشنه اند و دشمن جامعه ای پیشرفته و مترقی هستند؟! متاسفم که جوان پاک و سالمی چون شما آلوده ی سیاست می شوید آن هم سیاستی که فقط به گروه اندکی از ….تعلق دارد.
  آقای اقلیما اگر صدها دلیل و مدرک هم بیاورند باز برادران شکور مرغ شان یک پا دارد…

 • آقا محمد شما با اسم خودت بیا تا بهت جواب بدم

 • حسن

  سلام بر صادق و سجاد شکور
  لطفا نتیجه آرای ریاست جمهوری تا این لحظه یعنی ساعت ۱۲ روز شنبه را ملاحظه بفرمایید و بعد….
  مردم تشنه عدالت ، پیشرفت و صلح و آرامشند

 • به هر حال ما اینقدر ……….. داشتیم که با اسم خودمون اومدیم و از کاندیدمون حامیت کردیم شما چی؟…………..

 • حسن

  سجاد ما هم خوبشو داریم….ولی چون با هم رفیقیم نمی خوام توی ذوقت بخوره….!
  بالاخره هر کسی که رییس جمهور بشه بتونه مملکتو از این شرایط دربیاره قدمش روی چشم . اما خودمونیم حالا بیا و اصلاح طلب شو حیفه جوونی مثل شما تفکرش این طوری باشه!

 • شکور

  زنده باد دکتر روحانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *