راشد انصاری, شعر

خالو راشد انصاری :روزگارعروس های زیر۱۰ سال

راشد انصاری- شاعر و طنزپرداز هرمزگانی- در ستون “ایستگاه آخر” روزنامه ندای هرمزگان چنین نوشت:

قبل از هر چیز بدون مقدمه به این خبر توجه فرمایید تا بعد چند نکته ی ظریف را خدمتتان عرض کنم: « مدیرکل ثبت احوال هرمزگان از ازدواج پنج دختر زیر ۱۰ سال در استان خبر داد. رضا غلامپور افزود: پنج واقعه ازدواج دختران زیر ۱۰ سال در استان وجود داشته که سه واقعه آن در شهرستان میناب، یک واقعه در شهرستان بندرلنگه و یک مورد در شهرستان بندرعباس رخ داده است».

اول: باز هم تبعیض! در میناب عروس خانم زیر ۱۰ سال وجود داشته و دارد! اما در بین شهرستان های ذکر شده متاسفانه نامی از رودان نیست…

دوم: جناب غلامپور، زیر ۱۰ سال از یک سال الی ۱۰ ساله شامل می شود! ای کاش سن دقیق عروس خانم ها را مشخص می فرمودید تا تکلیف آقایان مجرد روشن می شد! ضمن این که سن دامادهای محترم نیز اعلام نفرموده اید، که این جای سوال است؟! یعنی به فرض مثال اگر دامادها هم زیر ۱۰ سال بوده اند ( مثلاً ۲ یا ۳ ساله) یحتمل این زوج های کوچولو، ماه عسل خود را در گهواره و یا همراه با والدینشان، در تاب های پارک شهر گذرانده اند! اما اگر چنانچه دامادهای مذکور ۳۰ الی ۳۵ ساله و یا بیشتر باشند دیگر خواننده های عزیز باید قضاوت کنند … مثلاً، داماد: شام چی داریم؟ عروس: اَ اَ دَ دَ ما ما … داماد: چقدر شیرین زبونی عزیزم! بیا این آبنبات چوبی رو بگیر کادوی تولدته!

سوم: عروس خانم وکیلم؟ ـ عروس رفته پارک شهر الاکلنگ سوارشه!

چهارم: داماد اولی: مهریه خانومتون چقده؟ داماد دومی: یک کارتن لواشک! مال شما چی؟ داماد اولی: ۱۱۴ هزار عروسک به اضافه ۲ هزار عدد پفک حلقه ای!

 و اما یک ضد حال هم داریم واسه این زوج های نونهال!

اعزام بازرس ویژه برای پیگیری ازدواج ۵ کودک هرمزگانی. رییس سازمان بهزیستی کشور در این باره گفت: « این سازمان پیگیری این موضوع را وظیفه خود دانسته و به همین جهت بازرس ویژه ای را برای بررسی موضوع به این استان اعزام کرده است … » او با بیان این که در حال حاضر خبر تکمیلی از این موضوع هنوز به دست نیامده اظهار داشت: « سازمان بهزیستی کشور با جدیت این موضوع را پیگیری و آن را آسیب شناسی خواهد کرد».

یکی از همان عروس خانم ها: همسر عزیزم! آسیب شناسی یعنی چه؟ داماد: به این چیزا فکر نکن عزیزم! بیا به عروسک بازی مون ادامه بدیم!

باور بفرمایید آدم دلش می سوزد برای این تازه عروس و داماد! حیوونکی ها هنوز طعم شیرین ازدواج را درست و حسابی مزه نکرده بودند که زدند کاسه کوزه شان به هم ریختند!

آخر این چه وضعی است، چه بساطی است؟! شاید یکی از همین عروس خانم ها به سلامتی باردار شده  باشد، آن وقت با این خبرهای ترسناک فکر نمی کنید بچه را سقط می کند؟!

یا اجازه ندهید ملت از این کارها بکنند ( منظور همین ازدواج های زیر ۱۰ سال است) و یا اگر کردند دیگر بازرس ویژه و آسیب شناسی و این دنگ و فنگ ها برای چیست؟ خودشان پس از مدتی که گذشت و با مسایل و مشکلاتی از قبیل اجاره خانه، وام، بدهی و غیره آشنا شدند، یا اینکه یارانه هایشان قطع شد! بلافاصله ساز جدایی می زنند و لذا نیازی به بازرس و … نیست.

۱۶ دی ۱۳۹۱
https://www.didebani.com/?p=91

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که ایمیل ندارید از این مدل استفاده کنید: a@b.com