اخبار

در کنار شما سایت دیده بانی چهار ساله شد

۱۳۹۴/۰۴/۲۶ سالروز تولد سایت دیده بانی ، سایت دیده بان و مردم دیده بان را به همه دوستان – همشهریان و بازدیدکننده ها خجسته باد می گویم.

1_iStock_000015489484Small

صحبت های هر ساله مان را دوباره تکرار می کنیم:

سعی ما در این سه سال همانند سال های گذشته معرفی دیارمان دیده بان که یکی از مهدهای تمدن کهن لارستان است به ایران و جهانیان بوده است. دیده بان با آثار و قلعه های محکم و سدهای دوران های کهن از شناخت خوبی برای مردم لارستان و ایران برخوردار نیست و این بر می گردد به خودمان که نتوانستیم برای دیده بان کاری هر چند اندک برای شناساندن دیار خود به دیگران انجام بدهیم.

یادم هست روزی که کلمه “روستای دیده بان” را در گوگل جستجو می کردیم چیزی جزء مطلبی از ویکی پدیا و دیده بان حقوق بشر پیدا نمی شد ولی الان با افتخار اعلام می کنم که بیش از ۶۱۵ هزار صفحه ایندکس شده در گوگل مربوط به کلمه “روستای دیده بان ” می توان مشاهده کرد.

نمی دانیم چقدر گره گشای این کار بوده ایم ولی با دستان تهی با مجموع های زیاد این روستا دست به کار شدیم تا بتوانیم تلاشی هر چند ساده برای روستای خود انجام بدهیم نمی توانیم همه مردم را به دیده بان ببریم ولی با معرفی آثارهای ماندگار همچون قلعه دولاب ، قلعه مروده ، قلات گبرو ، سدهایی مانند سد ساروجی و سد طاهری و سد بست گله و نخلستانهای بزرگ و غیره در این دنیای مجازی کاری انجام داده ایم.

دیدار از این مکانها بی شک برای همه جالب و بیادماندنی خواهد بود ولی اگر امکانات موجود باشد. با شناخت این روستا حتماً هر دیده بانی به روستای خود افتخار می کند.

باید به محسنات خوب مردم این روستا اشاره کرد مردمی خون گرم و پرتلاش. باید کمک کنیم حقی که از این روستا و مردم آن ادا نشده را ادا کنیم باید ارزشهای دیده بان را پاس بداریم و پاسدار گویش و آداب و رسوم مردمان کهن خود باشیم و ارج نهیم فداکاریها و مصیبتهایی که بر سر مردم و این روستا آمده است. باید کینه و حسادت های قومی و شخصی را کنار بگذاریم و همچون روحی در دو بدن یار و همکار همدیگر باشیم.

یادگیری زبان دیده بانی را نباید از فرزندانمان دریغ کنیم هر چند در کنار زبان فارسی که این روش بدون شک به ضرر خود و روستایمان خواهد بود. باور کنید همچون من پشیمان خواهید شد.

باید کوشید آنطور که بوده ایم بمانیم ولی با فرهنگ و ایده نو ،تربیت نو و آینده نگری بهتر و هیچ چیز را از فرزندانمان دریغ نکنیم و بکوشیم بر شناساندن روستای خود به دیگران همیشه افتخاری باشیم برای دیده بان کهن . دیده بانی که اگر همین طور پیش برود مطمینن در آینده نچندان دور نامی از آن باقی نخواهد ماند مانند زلزله ای بر جان روستایمان نیفتیم و هر چیز خوب و خرابی را در هم بکوبیم و در آخر تلی از خاک را به نظاره بنشینیم. اگر چنین پیش برود مطمئن باشید فقط برای سیزده بدر سفری به دیده بان خواهیم داشت.

هستند افرادی که درک گفته های من را داشته باشند. با جمعیتی قریب به دو هزار نفر مدارسمان در صدر کمبود دانش آموز قرار دارد و کارمان مانده که آموزش فرزندانمان از راه دور انجام پذیرد که بدون شک مثمر ثمر نخواهد بود. بدون شک با چنین وضعیتی نسل بعدی حتی پای خود را در دیده بان نمی گذارند و خود را دیده بانی نمی نامند.

۳۰ تیر ۱۳۹۴
https://www.didebani.com/?p=8092

مطالب مرتبط

۳ نظر در “در کنار شما سایت دیده بانی چهار ساله شد

 1. راشدانصاری گفت:

  سلام
  تبریک به محمدآقای رسولی و همه ی دیده بانی های عزیز
  خسته نباشید….

 2. راشدانصاری گفت:

  سلام
  تبریک به محمدآقای رسولی و همه ی دیده بانی های عزیز
  خسته نباشید….
  موید باشید دوست عزیز

 3. سجاد گفت:

  حرف حساب معترضان جشن های خیابانی چیست
  نوشته ی: موسوی، سیدعبدالجواد –
  ظاهرا دوستانِ خودارزشی پندار بهانه ای پیدا کرده اند برای حمله به دولت. حالا که نمی توان تیم مذاکره کننده را مستقیم موردِ حمله قرار داد به بهانه شادی خیابانی که می توان اول تا آخر دولت را گفت. پس گفتند. اما بازهم ذکر نیک آوردند لیک سوراخ دعا را گم کردند.

  گفتند چرا جشن پیروزی در شمال شهر برگزار شد و نه جنوب شهر. و نگفتند کدام جشن بوده که تا امروز در جنوب شهر برگزار شده است. و از یاد بردند که جشن پیروزی رئیس جمهور محبوبشان در میدان ولی عصر برگزار شد. آن هم جشن زودهنگام. گفتند چرا پوشش آن ها که به پایکوبی برخاستند موجه نبوده. و نگفتند همین چند روز پیش سایت ها و خبرگزاری ها پر بود از کسانی که به قول آن ها بدحجابند و در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده بودند. و نگفتند چرا همین به قول بدحجاب ها در روزهای انتخابات و راهپیمایی های ملی و مذهبی می شوند مردم همیشه در صحنه اما نوبت به روحانی و ظریف و عراقچی که رسید آسمان تپید. گفتند چرا زدند و رقصیدند. و نگفتند آن ها همه مردم نبودند و گناه عده ای را به حساب همگان نباید نوشت. و نگفتند مگر دیگران حساب اسیدپاشان و لنگه کفش پرتاب کنندگان به سوی رئیس جمهور و عربده کشان و دشنام دهندگان را به حساب همه آن ها گذاشته اند که شما جلف بازی عده محدودی را به حساب همه کسانی می گذارید که از شنیدن توافق خوشحال شدند. گفتند چرا مرفهان خوشحال شدند و ای کاش کارگران و محرومان نیز خوشحال می شدند. و از یاد بردند که تا همین دوسال پیش مدعی بودند فاصله فقیر و غنی از بین رفته است و معجزه هزاره سوم چنان کرده است که دیگر کمتر فقیری در این سرزمین یافت می شود. گفتند و بسیار گفتند اما در سخنشان نه ذره ای دلسوزی دیده می شد و نه اندکی صداقت و نه سر سوزنی عقلانیت. چه باید گفت؟ هیچ. باید به سلامی اکتفا کرد و گذشت و این چند خط هم فقط برای خالی نبودن عریضه نوشته شد و نه چیز دیگر. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که ایمیل ندارید از این مدل استفاده کنید: a@b.com