شهدای دیده بان, معرفی

زندگی نامه شهید گرانقدر دیده بان: حسن شکور

شهید حسن شکور

شهید حسن شکور متولد سال ١٣٣٧ روستای دیده بان که دوران کودکی و نوجوانی خود را در روستا گذراند، تاکلاس پنجم ابتدایی امکان تحصیل برایش فراهم بود.

ایشان با اینکه نتوانست تا بالاتر از مقطع ابتدایی ادامه تحصیل دهد اما همواره سعی میکرد اطلاعات عمومی و علمی به روزی داشته باشد، بطوریکه در همان سالهای دهه شصت ارتباط خود را با مجلات و روزنامه های موجود در کشور بخصوص اطلاعات هفتگی ،کتیبه و ماهور همواره برقرار می نمود و یکی از حل کنندگان اصلی صفحه جدول بود.

ایشان با صفحه طنز مجله اطلاعات هفتگی نیز همکاری داشتند و بخاطر مطلبی که برای آن مجله نوشته بود بعنوان مطلب برتر هفته موفق به دریافت جایزه شد.

شهید حسن شکور

حسن در سال ١٣۵٧ جهت کسب درآمد به شیراز رفت و پس از ۵ سال اقامت در آن شهر به بندرعباس مهاجرت نمود ولی ماندن ایشان در بندرعباس به ۶ ماه نینجامید.

از آنجائیکه سال ١٣۶٢ و بحبوحه جنگ بود حسن بخاطر بیماری مادر و وابستگی مادر به فرزند نتوانست به جبهه برود.

پس از وفات مادر در سال١٣۶٣ ازطریق لشکر ۴١ ثارالله کرمان و از شهر بندرعباس به جبهه اعزام شد و پس از آموزشهای مقدماتی، بعنوان غواص و عضو گروه تخریب در جبهه به کشور خدمت نمود.

حسن سال ١٣۶۵ را بطور کامل درجبهه بود. او در عملیات کربلای١ و آزادسازی مهران شرکت داشت و همان سال درعملیات کربلای ۴ و درجزیره ام الرصاص درسن ٢٨ سالگی، درکمال آزادگی شربت شهادت نوشید و مفقودالاثر شد.

سال١٣٨٠در پی کاوشهای گروههای تفحص قسمتی از پیکر و پلاک آن شهید بزرگوار پیدا شده و در مقبره ایشان در بهشت زهرای دیده بان به خاک سپرده شد.

از شهید حسن شکور سه فرزند پسر و یک دختر به یادگار مانده که هم اکنون سه پسر ایشان در شهر بندرعباس سکونت داشته و به شغل آزاد مشغولند. لازم به ذکر هست علی اصغر (حسن) و علی اکبر، پسران این شهید از جمله بهترین شطرنج بازان دارای ریتینگ استان هرمزگان به شمار می روند و کربلایی مجتبی نیز عضو اصلی هیئت سیدالشهدای دیده بان می باشد که در کارهای فرهنگی زحمت های فراوانی می کشند.

۲۸ دی ۱۳۹۵
https://www.didebani.com/?p=765

مطالب مرتبط

۳ نظر در “زندگی نامه شهید گرانقدر دیده بان: حسن شکور

 1. احمد محمدی گفت:

  با تشکر از مدیر سایت اگه میشه وصیت نامه شهدا راهم توسایتتون بذارید

  1. محمد رسولی گفت:

   چشم وصیت نامه تا چند روز دیگر آماده می شود !!

 2. راشدانصاری گفت:

  خدا رحمت کند این شهید سرافراز و انسان پاک و خالص خدا را

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که ایمیل ندارید از این مدل استفاده کنید: a@b.com