نوشته دیده بانی

مقاله خواندنی : فاطمیه و فوتبال به قلم سجاد شکور

مقاله ای از سجاد شکور : فاطمیه و فوتبال

مسابقات جام نوروز برگزار شد. مراسم عزاداری فاطمیه اول هم برگزار شد. در مسابقات بیش از ۱۵۰ نفر بودند،در عزاداری بیش از ۱۵ نفر. آیا مردمی که در دیده بان هستند شیعه نیستند؟جواب آری است.آیا مردم دیده بان حضرت فاطمه را دوست دارند؟جواب آری است. آیا مردم دیده بان بابت شهادت بی بی دو عالم غمگین بودند؟جواب آری است.پس چرا آنجا ۱۵۰ و اینجا ۱۵ ؟

برای اینکه درک کنیم چرا این اتفاق افتاد باید به سال های گذشته برگردیم و همه ی ابعاد قضیه را مورد بررسی قرار دهیم. همه ی ما میدانیم که گرفتن مراسم فاطمیه در شهری مثل بندرعباس در چند سال اخیر باب شده است و در سال های گذشته اینچنین نبوده پس تا این عزاداری ها بین مردم جا بیفتد باید صبر کرد و ما نباید انتظار داشته باشیم که مردم بلافاصله به این مکان ها بروند.

در روستایی مثل دیده بان که برای اولین بار این مراسم گرفته شد هم اینچنین بود و شاهد حضور اندک مردم بودیم.بسیاری از مردم روستا عزاداری را مختص عاشورا و امام حسین می دانند در حالی که به این امر توجه نمی کنند که علاوه بر امام حسین امامان دیگر ما هم معصوم و مظلوم بودند و چه بسا در حال حاضر مظلومیت امامان دیگر ما بیشتر است برای حضرت سید الشهدا در جای جای این کشور مراسم عزاداری با شکوهی گرفته می شود ولی برای دیگر معصومانمان این مراسمات بسیار کمتر از آن چیزی که باید گرفته شود می باشد.

یکی دیگر از علت هایی که مردم کمی در روستا به حسینیه آمدند تبلیغات کم برای این مراسم بود.برای اینکه بخواهیم اهالی را ترغیب به آمدن کنیم باید تبلیغ کنیم و این تبلیغ به شیوه های گوناگون هست.در این مورد مسئولین ورزش می توانستند نقش به سزایی داشته باشند.همه میدانیم که بسیاری از نوجوانان و جوانان روستا مسئولین ورزش را که روزی خود ورزشکار بودند الگوی خود می دانند و برایشان احترام زیادی قائل هستند.حال اگر این افراد جوانان را به حضور در حسینیه ترغیب می کردند تعداد بسیاری از آنها در این مراسم شرکت می کردند.

اینها دلایل عدم استقبال مردم ار فاطمیه بود ولی موضوع اصلی این نوشته بررسی نحوه کارهای فرهنگی هیئت سید الشهداء دیده بان و شورای ورزش دیده بان است. در ابتدا باید تعریفی از فرهنگ و کار فرهنگی داشته باشیم بعد ببینیم تا چه میزان می توان همکاری مشترک داشت.

فرهنگ به نظر اینجانب یعنی کاری که موجبات آزار دیگران را فراهم نیاورد به عنوان مثال خانمی که بد حجاب است به ظاهر موجب آزار کسی نمی شود ولی در واقع همین کار باعث می شود افرادی تحریک جنسی شوند و اگر جایی نباشد خود را تخلیه کنند موجبات عقده های روحی و روانی را فراهم می آورند چنانکه بسیاری از روان شناسان یکی از عوامل جرم و جنایت در کشور را همین عقده ها می دانند.

حال اگر می خواهیم بدانیم که چه کاری موجب آزار دیگران می شود پیشنهاد بنده این است که به فرامین دینی عمل شود چرا که دین مبین اسلام دین کاملی است و تمام دستورات آن بر مبنای رشد و بالندگی انسان ها در همه زمینه هاست.کار فرهنگی هم یعنی ما تبلیغ این دین کنیم.یکی از کارهای فرهنگی در فوتبال این است که پس از اتمام بازی چه در صورت پیروزی و چه در صورت شکست به هیچکس توهین نکنیم و این توهین نکردن به دیگران در دین اسلام نیز اشاره شده است.

حال وظیفه شورای ورزش و هیئت سیدالشداء این است که این فرهنگ را در بین جوانان و نوجوانان رواج دهند.از جمله پیشنهادهایی که در این زمینه مطرح است برگزاری مسابقات مختلف با همکاری هر دو است.این همکاری شامل تهیه بودجه،همکاری در برگزاری مسابقات توسط نیروهای انسانی هر دو مجموعه و تهیه جایزه برای برندگان است. پیشنهاد دیگر نصب پارچه هایی به مناسبت های گوناگون در میدان امام حسین است به نحوی که همگان آنها را ببینند.

همکاری در برگزاری جلسات سوگواری و ولادت ائمه اطهار به طوری که شاهد حضور ورزشکاران به همراه شورای ورزش باشیم.می شود همکاری های مشترک دیگری هم داشت به عنوان نمونه کمک به خانواده ای که برای عروسی گرفتن فرزندشان در مضیقه هستند. مهم ترین چیزی که باعث می شود این همکاری ها شکل بگیرد اعتماد طرفین به یکدیگر و دغدغه داشتن هر یک از طرفین نسبت به وطیفه اصلی طرف مقابل.

دغدغه داشتن یعنی شورای ورزش علاوه بر اینکه وظیفه اصلی او بحث ورزش روستاست فرهنگ هم برایش مهم باشد و هیئت سیدالشهداء علاوه بر انجام کار فرهنگی به ورزش روستا هم اهمیت دهد. با صحبت هایی که تاکنون دو طرف در این زمینه مطرح کرده اند می شود برآورد کرد هر دو طرف این دغدغه ها را دارند و مهم ترین چیزی که باعث شده این همکاری شکل نگیرد عدم اعتماد طرفین به یکدیگر است.

در جلسه ای که در مسجد الزهرا(مسجد پایین) برگزار شد هیچ نتیجه ای حاصل نشد و اگر وضع به همین منوال پیش رود هیچ گاه نتیجه ای به دست نخواهد آمد. یکی از مشکلاتی که برخی اعضای شورای ورزش بر سر کار فرهنگی مطرح می کنند بحث بودجه این کارهاست که نویسنده پیشنهادی در این زمینه به شورای ورزش دارد که اگر این پیشنهاد عملی شود می تواند باعث رشد سریع ورزش به همراه فرهنگ در روستا باشیم.

البته خیرین هم می توانند کمک های خوبی به ورزش بکنند که این کمک ها در صورتی به دست می آید که انتظارت خیرین از ورزش جامعه عمل بپوشد که در این زمینه پیشنهاد می شود جلسه ای بین هیئت سید الشهداء،شورای ورزش و خیرین محترم برگزار شود.

در پایان از همه کسانی که برای پیشرفت این دیار محبوب زحمت کشیده و می کشند تشکر نموده آرزوی موفقیت و عاقبت به خیری را برای همه آنان آرزومندیم.

سجاد شکور

۲۱ فروردین ۱۳۹۶
https://www.didebani.com/?p=3559

مطالب مرتبط

۱۶ نظر در “مقاله خواندنی : فاطمیه و فوتبال به قلم سجاد شکور

 1. سلام سجاد دوست خوب و قدیمی
  دوست نداشتم درمورد مباحث مذهبی نظر بدم.چون کاملا مخالف همچین عزاداری ها و مراسمات جدا از فرهنگ اصیل ایرانی هستم.
  کاش درکنار عزاداری های مذهبی که تماما به ائمه و معصومین برمیگرده جشن هایی برگزار میشد تا تاریخ و هوییت چند هزارساله خودمون رو حفظ میکردیم.
  نوروز-خردادگان-آبانگان-زادروز کوروش(روز پدر)-و….

  متاسفانه کارمون شده عزاداری ….

 2. اولا از کی تا حالا زادروز کوروش روز پدر شد.دوما زهیر جون کی جلو تو رو گزفته شادی نکنی؟آقا تو بیا جشن بگیر تو شادی کن خب کی جلوتو می گیره؟اگه مشکلت حکومته که کاری نداره اگه مشکلت مردمه خب به مردم بگو شادی کنن اگه اونا شادی نمی کنن چه ربطی به اسلام داره.اسلام از کی تا حالا جلو شادی رو گرفته که ما نمیدونیم.اتفاقا اسلام از ناراحتی و غمگینی بدش میاد.کجای اسلام اومده تو عاشورا عروسی نگیرید خب یکی بگیره مگه گناه کرده.پس می بینی که اسلام جلو شادی رو نمی گیره حالا یه سری می خوان برن حسینیه واسه فاطمیه مراسم بگیرن تو چرا ناراحتی؟اونا دلشون میخواد گریه کنن تو برقص شادی کن.کار ما عزاداری نیست خیلی از مردم ما شادی کردن بلد نیستن یا نمیخوان شادی کنن خب این به خودشون ربط داره ما که مسئول بقیه نیستیم اتفاقا من جای تو بودم سعی می کردم این مراسمات قدیمی رو تبلیغ کنم و جشن بگیرم و هی گیر به اسلام نمی دادم.

 3. دوست ندارم بحثو کشش بدم و ناراحتی پیش بیاد
  اما مردم خودشون بیشتر میدونن زادروز کوروش روز پدر هست یا زادروز علی !!!
  والا ما تو اسلام شادی ندیدیم!!! یه ولادت معصومین هست که اونم آخرش به عزا کشیده میشه.
  کلا بگزریم…..

  به جای این بحثا باید به فکر آبادی روستامون باشیم.
  الان از لحاظ امکانات ورزشی خیلی عقبیم…….

 4. عبدالله گفت:

  انتقاد به زهیر
  زهیر یه سوال ازت داشتم/مگه زمانی که کوروش به دنیا اومد خطی وجود داشت که بنویسن کوروش در فلان روز به دنیا اومد؟بر فرض مثال که وجود داشت که نداشت مگه از اون زمان مطلبی به ما رسیده یا کتیبه ای هست که تاریخ تولد کوروش رو نوشته باشه؟ که هم بنده و هم جبابعالی می دونیم که نیست
  این رو همه بدانند که اولین کتاب راجع به کوروش در کمتر از ۲۰۰ سال پیش نوشته شده است این سوال را از همه آنهایی که دم از ایرانی گری می زنند بپرسید اعم از زهیر و مشایی و … که کتابی که قدمت آن به ۲۰۰ سال نمیرسد چطور می تواند از ۲۵۰۰ سال پیش خبر دهد که کوروش در فلان روز به دنیا آمد؟یا چطور می تواند تشخیص دهد که عادل بوده است یا نه؟اگر بگویی عدالت او را از کتیبه ها میشود فهمید جواب خواهم داد مگر در زمان خودمان نمیبینی افرادی را که حرف و عملشان یکی نیست شاید خدای ناکرده کوروش هم اینگونه بوده است
  این حرف ها را زدم تا بگویم تاریخ قبل از اسلام در ایران تاریخ نامعلومی است چون نوشته هایی از آن زمان به ما نرسیده است اما تاریخ اسلام از همان ابتدا نوشته شده و با سند و مدرک می توان آن را اثبات کرد اما تاریخ قبل از اسلام قابل اثبات نیست
  قصد توهین به هیچ شخصی نداشتم ببخشید

 5. زهیر ابتهاج گفت:

  عبدالله جان متعجبم چرا با اسم واقعی خودت نظر نمیدی؟؟

  پرسیدی مگه زمان کوروش خطی وجود داشته……
  واقعا خنده داره…چند کلاس درس خوندی؟ خط میخی و پهلوی حتما همین ۲۰۰ سال پیش بود به وجود اومد؟ آره؟
  حتما میخوای بگی عربی اولین زبان دنیاست
  یا اینکه میخوای بگی ایرانیا خواندن و نوشتن بلد نبودن بعد عربا اومدن زبان پارسی رو به وجود آوردن؟که برعکسش درسته

  کتیبه کوروش متعلق به ۲۵۰۰ سال پیش بزرگترین سند تاریخی است که نشون میده آنزمان سطح علمی کشور چه اندازه بوده.(البته اگه نگی کتیبه رو ۲۰۰ سال پیش ساختن و انداختنش تو پارسه(تخت جمشید) و کلا صحنه سازی بوده؟؟؟)

  شما که تقریبا تاریخ بعد از اسلام رو حفظین و تاریخ قبل از اسلام هم با ۷۰% تغییر و دستکاری کردین تو حلق ملت…
  بله سندی وجود نداره که تاریخ دقیق زادروز کوروش رو بیان کنه. واسه اینکه بعد از حمله وحشیانه تازیان عرب به سرزمین پارس تقریبا تمامی کتاب خانه ها و مراکز علمی ایرانیان رو به آتش کشیدند…
  شاهنامه و برخی کتب ایرانی اگه نجات پیدا کردند بخاطر وجود چند نسخه از آن در کشورهای اروپایی(رم) و روسیه بوده.
  دلیل سوزاندن کتابخانه ها رو نمیگم واسه اینکه سایت مردمی دیده بان جایی واسه این بحثا نیست.

  اگه من زادروز کوروش رو به عنوان روز پدر یاد کردم واسه اینکه آریایی بوده..از پوست و گوشت ما بوده… مگر علی که بود ؟؟ واقعا علی رو میشناسی؟؟ یه نگاه به تاریخ طبری بنداز(البته شماها فبولش ندارین)
  چرا علی رو باید پدر خودمون بدونیم؟؟؟؟

  چهارم شهریور زادروز داراب یا همان کوروش به عنوان روز پدر شناخته شده (تقویم هخامنشی-شاهنشاهی)
  و ۷ آبان روز جهانی کوروش نامگذاری شده/ منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Cyrus_the_Great_Day

  متاسفانه شماها درپی نابودی و بدجلوه دادن فرهنگ و تاریخ پاک کشورمون هستین و یه مشت اعتقاد چرت و اّمی دارین روا میدین…

  حرف واسه گفتن زیاده اما فراموش نشه هدف بالا بردن سطح فرهنگی و علمی روستای عزیزمون هست ادامه دادن این بحثا تو این سایت فقط اختلافات رو بیشتر میکنه ..با اجازه ادمین عزیز

 6. بنده خدا گفت:

  سلام آقا زهیرعزیز…به نظر شما اگر ملتی یک عمر اشتباه کنه و نسل آینده هم بگه چون اجدادمون اینجوری بودن راهشون رو ادامه میدم و دنبال حقیقت نباشه تا خوب و بد بودن رو تشخیص بده اون موقع کارش مورد تاییده؟من نمیگم کوروش آدم بدی بوده! ولی الگو نیست برای ما که دم از اسلام م شیعه بودن میزنیم ………یا شما که با اون صدای زیبات زیارت عاشورا رو میخونی آیا به محتویاتش فکر کردی؟آیا نمیدونی این زیارت راجع به امام حسین فرزند امام علی هست؟شما به امام علی توهین کردی؟…………اینها بماند.نماز بدون قبول اهل بیت ارزش نداره.فرمایش پیامبر در اواخر عمرشون…قرآن و اهل بیت….بنده آماده مناظره با شما هستم…میتونیم در قسمت دیدگاه ها مناظره کنیم…من منتظرم

 7. بنده خدا گفت:

  البته ایشون که زیارت عاشورا میخونه ضرغامه ببخشید.شما چون جوانی و هنوز خیلی از مسایل رو نمیدونی. شما مقصر نیستی اصلا.چون فقط توی گوشتون از کوروش کبیر خوندند ولی از اهل بیت و اینکه چرا الگوی خودمون رو اونا قرار میدیم چیزی براتون نگفتند یا شما سهل انگاری کردی و نرفتی یاد بگیری…ضرغام عزیز کوچک شمردن ائمه اطهار که دین و اعتقاداتمون رو داریم از اونا میگیریم کم گناهی نیست.بزودی راجع به کوروشش کبیر مطالبی رو برات مینویسم تا با این شخصیت بیشتر آشنا بشی و نخواهی اون رو نعوذوبالله از امام علی علیه السلام بالاتر ببری

 8. زهیر ابتهاج گفت:

  بنده خدا چرا با اسم واقعی خودت نظر نمیدی؟؟
  شما که دم از اسلام و شیعه میزنید لطفا راه علی و محمد رو ادامه بدین ما نمیخایم…
  در مورد زیارت عاشورا باید بگم برو اصل عاشورا رو مطالعه کن… میدونی یزید کی بود؟؟ حسین چرا رفت کربلا؟ نمیدونی دیگه….از بچگی چیزایی رو گفتن و شما هم باور کردین.

  کسی توی گوشم از کوروش بزرگ نگفته خودم مطالع کردم..
  من با اعتقادات شماها مشکلی ندارم عزیز اما شماها با اعتقادات ما مشکل دارین…

  در مورد کوروش مطالبی که میخوای بزاری میدونم چیه!! بعد از اسلام جعل اسناد تاریخی که نشان دهند عظمت و قدرت سرزمین پارس بوده یکی از مهمترین کارایی هست که تازیان انجام دادن..

  بهتره اینجا بحثو ادامه ندیم… یه وبلاگ یا سایتی معرفی کن اونجا بقول خودتون مناظره کنیم…
  و من الله توفیق!!!!

 9. من کاری ندارم به حرفای زهیر ولی عبدالله و بنده خدا اگه به خودتون شک ندارید چرا با اسم خودتون نمیاید.اگه مطمئنید آدمای درست و سالمی هستید با اسم خودتون بیاید اگر چه من با افکار زهیر مخالفم ولی اینقدر مرد هست که اگه مخالفه با اسم خودش میاد. زهیر جون اگه کسی به غیر از اسم خودش نظر داد جواب نده

 10. بنده خدا گفت:

  آقا سجاد واقعیتش در دید عموم نمیخوام اسمم رو بدونن.از زهیر میخوام وبلاگشون رو معرفی کنند تا اونجا باهاشون بحث کنم.حتما اسمم رو اونجا بهش میگم.چون نظرم انتقاد بر ایشون بود نمیخواستم رودرروی زهیر باشم.مطمئنا در وبلاگشون اسممو میگم و اونوقت بحث میکنیم.

 11. بنده خدا گفت:

  زهیر عزیز در اینکه کوروش مردی بزرگوار بخشنده دارای روح جوانمردی و…..بود شکی نیست.ایشان خصوصیات و اخلاق بزرگی داشتند…زهیر جان شما یک چیز را در نظر نگرفته اید و آن ایمان کوروش به خداوند بزرگ بود که همیشه خود را بنده خدا میدانست و تمام موفقیتش را از او میدید.اگر کوروش کبیر الان زنده بود به نظرت آیا حرف خداوند را گوش نمیکرد؟آیا کلام خداوند را کنار میگذاشت؟مسلما این طور نیست..پس شما اگر الگویتان کوروش است بیایید در اعتقادات خود نیز کوروش را الگو قرار دهید…خداوند میفرماید:مطیع امر رسول خدا باشید و از دستوراتش سرپیچی نکنید…این همان خداییست که کوروش به یگانگی او اعتقاد داشت.

 12. عبدالله گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  بنده صادق شکور هستم که با نام عبدالله نظر میدم اما اون بنده خدا من نیستم یه بزرگوار دیگه است
  جناب آقای زهیر بنده با سند معتبر حرف زدم و به هیچ کس توهین نکردم چون توهین کار ضعیفان است آقای زهیر شما به بنده بگویید آیا در کتیبه کوروش نوشته است که کوروش در چه روز به دنیا آمده است؟آیا در آن کتیبه نوشته است که کوروش چگونه زندگی کرده است؟آیا تو واقعا نمی دانی که قبل از اسلام عموم مردم حق سواد آموختن نداشتند و فقط درباریان می توانستند سواد یاد بگیرند؟ آیا تو واقعا نمی دانی شاهنامه مال بعد از اسلام در ایران است؟آیا تو واقعا نمی دانی که حکیم ابوالقاسم فردوسی شیعه بوده است؟ تو که می گویی آمدند و کتابخانه را آتش زدند این را بدان که ما تابع عمر نیستیم بلکه ما تابع حضرت علی(ع) هستیم و عمر دستور حمله به ایران را داده است و ما با عمر سخت مخالفیم علاوه بر این، حال که کتابخانه را آتش زده اند و ما دیگر تاریخی از آن زمان در اختیار نداریم چگونه بفهمیم که کوروش خوب بوده است یا بد؟چگونه اولین کتابی که در کمتر از ۲۰۰ سال پیش نوشته شده است می تواند سند باشد برای ۲۵۰۰ سال پیش؟قدری تفکر کنیم و بدانیم چه می گوییم و از روی عقل تصمیم بگیریم
  جناب زهیر بنده قصد توهین به شما ندارم و فقط از شما می خواهم به این سوالات بنده پاسخ عقلانی دهید نه از روی احساس
  ببخشید اگر ناراحتتان کردم
  بنده با نام عبدالله جواب خواهم داد

  1. سجادشکور گفت:

   خب صادق برادر عزیز چرا با اسم خودت نظر نمیدی حالا چه عبدالله چه صادق مهم اینه که اگه میخوای یه نفر حرفتو قبول کنه باید صداقت در گفتار و کردار داشته باشی و با اسم خودت اومدن نشانه صداقته

 13. زهیر،صادق و بنده خدا منظور من از نوشتن این مقاله این نبود که شماها بشینید با هم بحث تاریخی و عقیدتی کنید منظور من اینه بشینیم یه راه حل مناسب برای توسعه ورزش و فرهنگ دیده بان پیدا کنیم.اگه به حرفای من نقد دارید یا اگه خودتون پیشنهاد دارید بگید مهم اینه در ضمن من پیشنهادمو به شورای ورزش تو وبلاگم گذاشتم دوستان میتونن ببینن و اگه نظری دارن حتما بگن

 14. ZOHEYR گفت:

  حق با تواِ سجاد…
  اگه آخر نظراتمو ببینی تاکید کردم به پیشرفت روستا
  پیشنهادتو دیدم. جالب بود اما راه حل های بیشتر و کارسازتری وجود دارن.
  فقط کافیه شواری ورزش رسما و از طرف بزرگان روستا اتخاب بشن و برای رشد ورزش دیده بان تلاش کنند.

 15. بنده خدا گفت:

  همانطور که اشاره شد کوروش کبیر سالها قبل از ظهور اسلام بوده است و در زمان خودش مطیع امر پروردگارش بود و کارهای و گفتارش ستودنی است.در زمان ایشان هنوز قرآن نازل نشده بود و ایشان بر دستورات کتاب الهی آن زمان عمل میکردند.اما زمانی که حضرت محمد صلی الله و علیه و آله به پیامبری ملبعوث شدند و قرآن بر قلب نازنینش نازل شد حجت بر تمامی ادیان تمام شد و دین اسلام از طرف خداوند به عنوان دین کامل کننده تمامی ادیان معرفی شد.یعنی هم دین حضرت مسیح و هم دین حضرت موسی را تصدیق و کامل کرد(البته نه این مسیحیت و یهودیانی که در حال حاضر میبینیم).خداوند در قرآن کریم میفرمایید: ان الدین عندالله الاسلام یعنی دین نزد خداوند فقط اسلام است.پس نتیجه میگیریم که با احترام به شخصیت کوروش کبیر باید قرآن را ملاک قرار دهیم و از دستوراتش پیروی کنیم.تبیین کننده قرآن نیز اهل بیت هستند که طبق فرمایش قرآن باید از آنها پیروی نمود…عمل به دستورات قرآن و اهل بیت منافاتی با دوست داشتن کوروش ندارد اما اینکه بخواهیم تعصبی عمل کنیم و بگوییم مثلا اسلام مال عربهاست و کوروش مال ما این اشتباه است.چون عربها در اوج جهالت بودند خداوند پیامبران را در بین آنها قرار داد. اما دین اسلام متعلق به همه انسانها و کشورهاست.
  کوروش کبیر همانند انسانهای بزرگ مورد احترام است اما طبق فرمایش قرآن

  “یا أیها الذین آمنوا أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و أولی الأمر منکم ”
  ای کسانی که ایمان آورده اید، اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر و اولی الامرتان را.
  پس باید دنباله رو این آیه باشیم و آنها را اطاعت کنیم.و به مردان بزرگ دیگر مثل کوروش و خیلی دیگر از اینگونه افراد احترام بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که ایمیل ندارید از این مدل استفاده کنید: a@b.com