کلیپ, معرفی

معرفی بازی قدیمی دیده بان: سنگ و سردار + کلیپ

با برگزاری اولین دوره مسابقات سنگ و سردار در نوروز ۹۴ در دیده بان برآن شدیم تا با نحوه بازی سنگ و سردار بیشتر آشنا شویم.

تعداد بازیکنان هر تیم: ۵ نفر

مساحت زمین: بهتر است ۲۰ متر طول و ۷ متر عرض داشته باشد

تعداد سنگ های هدف  (نسبتاً بزرگ که قابلیت ایستادن داشته باشند): ۱ سنگ به عنوان سردار و ۶ سنگ دیگر پشت سردار برای هر تیم

تعداد سنگ های پرتابی: به مقدار لازم (بهتر است اندازه کف دست و گرد و خوش دست باشد)

برنده: تیمی هست که آخرین سنگ را سرنگون کند.

جوج: تیمی که آخرین سنگ را سرنگون کند به اصطلاح جوج کرده است.

نحوه بازی:

ابتدا بازیکنان تیم ها به زمین خود می روند و سنگ های هدف را به این صورت که معمولاً بزرگ ترین سنگ را به عنوان سردار در جلو و ۶ سنگ هدف دیگر در سه متری پشت سنگ سردار و به فاصله یک متری از عرض همدیگر به صورت ایستاده قرار می دهند. این سنگ ها باید با برخورد سنگ های پرتابی سرنگون شود، در غیر این صورت در صورت قرار دادن محافظ در پشت آن تقلب محسوب می شود و تیم حریف می تواند اعتراض کند و محافظ برداشته شود.

به قید قرعه تیم اول، نفر به نفر شروع به پرتاب سنگ به طرف سردار می کنند. نفرات برای پرتاب سنگ نمی توانند از سنگ سردار خود جلوتر بیایند ولی در عرض سنگ سردار خود می توانند حرکت کنند. و همچنین اول باید سنگ سردار سرنگون شود تا بتوانند سنگ های هدف بعدی را سرنگون کنند. در صورتی که به سنگ های هدف دیگر برخورد کند، سنگ های هدف دوباره ایستاده می شوند.

اولین نفری که سنگ سردار را سرنگون کرد به عنوان جایزه ضربه می تواند سنگ دیگر پرتاب کند. به همین منوال پیش می رود تا تمام سنگ های هدف یک تیم سرنگون شود.

قابل ذکر است که با سرنگون کردن هر سنگ هدفی یک پرتاب سنگ دیگر جایزه دارد یعنی اگر فردی سه سنگ هدف را سرنگون کند باید چهار سنگ پرتاب کند.

همچنین اگر فردی با پرتاب یک سنگ موفق شد دو سنگ هدف را واژگون کند البته بعد از سردار اگر قبل از یاران مقابل جمله ی ” به گیرم” را بر زبان بیاورند قبول است…اما اگر یکی از اعضای تیم مقابل زودتر بگوید “بگیرم” امتیاز لغو و سنگ ها به حالت اولیه برگردانده می شوند.

بعد از سرنگونی سنگ های هدف یک تیم ، تیم ها جای خود را با هم تعویض می کنند. تیمی که در توانسته تمام سنگ های هدف یک طرف را سرنگون کند اول شروع به پرتاب سنگ به طرف سنگ های هدف خود می کند.

به همین منوال پیش می رود تا تمام سنگ های هدف هر دو تیم سرنگون کند و تیم برنده ، تیمی هست که بتواند آخرین سنگ هدف را سرنگون کند و کاری به تعداد سرنگونی سنگ های هدف ندارد یعنی ممکن است تیمی ۱۵ سنگ هدف را سرنگون کند ولی چون تیم دیگر توانسته آخرین سنگ را سرنگون کند برنده می باشد.

تیمی که آخرین سنگ را سرنگون کند به اصطلاح جوج کرده است.

برای آشنایی بیشتر می توانید کلیپ زیر را که آقای حسن اعتمادی فر آن را در آپارات منتشر کرده اند، مشاهده فرمایید. البته کیفیت لازم را ندارد.

[download id=”72″]

با تشکر از آقای مهیار عسکری که در تهیه این مطلب ما را یاری فرمودند.

۲۸ دی ۱۳۹۵
https://www.didebani.com/?p=7532

مطالب مرتبط

۲ نظر در “معرفی بازی قدیمی دیده بان: سنگ و سردار + کلیپ

 1. سلام
  آفرین به شما و کسانی که در پی احیای بازی و سرگرمی های قدیمی دیده بان هستید….خسته نباشید
  پشت سردار باید ۶ سنگ باشد که با سردار بشود ۷سنگ
  در ضمن اگر فردی با پرتاب یک سنگ موفق شد دو سنگ هدف را واژگون کند البته بعد از سردار اگر قبل از یاران مقابل جمله ی ” به گیرم”
  را بر زبان بیاورند قبول است…اما اگر یکی از اعضای تیم مقابل زودتر بگوید “بگیرم” امتیاز لغو و سنگ ها به حالت اولیه برگردانده می شوند

 2. محمد رسولی گفت:

  سلام و تشکر از شما
  تصحیح و اضافه گردید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که ایمیل ندارید از این مدل استفاده کنید: a@b.com